Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

​Porażka sądowa Koalicji Obywatelskiej

Dodano: 25/09/2018 - numer 2137 - 25.09.2018
WOKANDA \ Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił w poniedziałek pozew Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej wobec premiera Mateusza Morawieckiego.
Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że pozew Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej nie ma podstaw prawnych. We wniosku, który przeciwko premierowi złożono w miniony wtorek w trybie wyborczym, PO przywołuje słowa, które Mateusz Morawiecki wypowiedział podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami Świebodzina 15 września tego roku.
– Pamiętacie, jak nasi poprzednicy mówili: „budujmy nie politykę, tylko drogi i mosty”. Nie było ani dróg, ani mostów – mówił premier. – Żeby nie być gołosłownym, powiem tak: nasi poprzednicy przez osiem lat wydali 5 mld zł na drogi lokalne. To tyle, ile my wydajemy w ciągu jednego do półtora roku, porównajcie sobie – dodał Morawiecki, nawiązując do zapowiadanego uruchomienia Funduszu Dróg Lokalnych.
– Sporne stwierdzenie nie jest stwierdzeniem faktu, ale oceną – uznał w poniedziałek sąd. – W przypadku zaskarżonej wypowiedzi nie ma mowy o kłamstwie – stwierdził sędzia Radosław Tukaj. W związku z tym pozew oddalono.
W ocenie pełnomocnika premiera, mec. Bogusława Kosmusa w pozwie PO i Nowoczesnej doszło do nadinterpretacji słów premiera. Jego zdaniem zarzut pełnomocników PO, że mamy do czynienia z wypowiedzią o faktach, jest bezzasadny. Pełnomocnik komitetu wyborczego koalicji mec. Jacek Dubois już zapowiedział zaskarżenie wyroku do sądu apelacyjnego.
Sąd Okręgowy w Warszawie już w ub. tygodniu zajmował się sprawą pozwu PO i Nowoczesnej. Uznał wówczas, że nie podlega on rozpoznaniu w trybie wyborczym. „Sąd postanowił oddalić wniosek, a główną przyczyną tego rozstrzygnięcia było uznanie, że roszczenia wnioskodawcy zostały wywiedzione w niewłaściwym trybie i dlatego podlegają oddaleniu” – uznał wówczas sąd.
W czwartek PO i Nowoczesna złożyły zażalenie na decyzję sądu w tej sprawie. Politycy koalicji wyborczej ocenili, że sąd okręgowy niezasadnie uznał, że premier Morawiecki nie jest uczestnikiem kampanii wyborczej.
W piątek postanowienie sądu okręgowego w sprawie wniosku PO zostało uchylone decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Sprawę oraz akta skierowano do sądu okręgowego do ponownego rozpatrzenia.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze