Na parkietach dominuje niepewność

numer 2151 - 11.10.2018 Gospodarka

GIEŁDA Wtorek z udaną drugą połową. Wczoraj w połowie zmagań przewaga czerwonego koloru. Nie tylko na GPW, ale i w Europie. Na GPW z mocną przeceną PKO BP i PGNiG. Niskie obroty.

Środowe notowania pokazały dwa oblicza giełdowych emocji. Do godz. 14 większość parkietów znajdowała się pod kreską i wydawało się, że taki kierunek może się utrzymać do końca dnia. Tak się jednak nie stało – większość indeksów odrobiła straty, zamykając dzień na plusie. DAX30 zyskał 0,25 proc. i otarł się o 12 tys. pkt. Mediolan zamknął dzień wzrostem o 1 proc., notując w czasie sesji prawie 900-

-pkt zmianę. Nie towarzyszyły jej jednak żadne dane ekonomiczne.

W Warszawie także doszło do przełomu. WIG20 zamknął dzień wzrostem o 1,2 proc. Wyjątkowo dobrze zaprezentowały się spółki paliwowe, a PGNiG zyskało aż 4,6 proc. Obroty na parkiecie przekroczyły 700 mln zł, a ponad 80 proc. przypadło czołowej dwudziestce. Średnie firmy nie zachwyciły ani aktywnością, ani wynikiem, bo mWIG40 stracił 0,9 proc. Fatalnie zaprezentował się AmRest, tracący ponad 9 proc.

Tokio po nieco niespodziewanym spadku we wtorek wczorajszą sesję zamknęło symbolicznym wzrostem. Było to poniekąd zaskakujące, bo publikacja dobrych danych o rosnących zamówieniach przemysłowych sugerowała mocniejszy wzrost. Do gry wrócił Seul, jednak nie wyszło to inwestorom na dobre, bo indeks spadł o 1,1 proc. Szanghaj po mocnej przecenie na początku tygodnia wciąż nie potrafi odrobić strat. Wczoraj o godz. 8.30 indeks SHC był na minusie.

Europa nie otrzymała więc szczególnego impulsu, a symboliczny wzrost produkcji przemysłowej we Francji nie mógł być zbyt istotnym czynnikiem. Poniekąd potwierdził to początek dnia, bo główne indeksy po kilku minutach gry były na minusie. Nasz WIG20 zyskiwał symbolicznie, lecz kolejne minuty pokazały, że wzrost był tylko chwilowy – po 30 minutach WIG20, podobnie jak zachodnioeuropejskie indeksy, był na minusie. I to sporym, bo wynoszącym 0,4 proc. Zdecydowanie lepiej prezentowały się średnie firmy, których indeks zyskiwał 0,35 proc. W elicie dobrze prezentowały się walory Alior Banku drożejące o prawie 2 proc. Mocne przedwczoraj PGNiG traciło 1,6 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->