​Rynki wygrywają z epidemią

numer 2644 - 28.05.2020Gospodarka

GIEŁDA Wspaniały wtorek na GPW. Środowe przedpołudnie z kontynuacją kierunku – silny sektor bankowy i mocna JSW. Słabo CD Projekt. Europa również kontynuuje umocnienie.

Wtorek to ciąg dalszy poniedziałkowego umocnienia. Jednak jego skala w przypadku indeksu WIG20 była zdecydowanie wyższa. Wskaźnik pomimo umiarkowanego początku i słabszych od prognoz danych o bezrobociu cały czas piął się w górę, by zyskać prawie 4 proc. i pokonać poziom 1700 pkt. To oczywiście spore zaskoczenie, ale warszawski wzrost wpisał się co do kierunku w obraz Europy. Jednak główne indeksy kontynentu nie zyskiwały aż tak imponująco, bo Euro Stoxx czy DAX30 na koniec dnia umocniły się po ok. 1 proc., zatrzymując się odpowiednio na poziomach 11 500 pkt i 3 tys. pkt.

Umocnienie na GPW to nie tylko obraz czołowej dwudziestki, gdzie aż 18 spółek zyskało na wartości, a osłabienie notowały jedynie dwie firmy telekomunikacyjne. Małe i średnie spółki również zanotowały wzrosty, które jednak nie były aż tak imponujące. WIG20 wyrwał się z horyzontalnego trendu i pokonał najlepszy po kryzysie wynik z końca kwietnia.

USA wróciły do gry i tu również powrót był bardzo dobry. Wall Street umocniło się znacząco, ale jedynie symboliczny wzrost zanotowano na parkiecie Nasdaq. Być może dlatego indeks S&P500 nie pokonał poziomu 3 tys. pkt. Notowaniom w Nowym Jorku towarzyszyły umiarkowane odczyty optymizmu w gospodarce i niezłe dane z rynku nieruchomości.

Środa na azjatyckich parkietach była przynajmniej częściowo przedłużeniem poprzedniego umocnienia. Ruch w górę widoczny był w Tokio, a także, choć znacznie słabiej, w Seulu. Indeks Nikkei testował nawet poziom 21 500 pkt. Spadki widoczne były w Szanghaju. Analitycy zwracali uwagę, że wpływ na to mają z jednej strony problemy Hongkongu, który znacząco kształtuje obraz Chin, a z drugiej nadzieje na gospodarcze odreagowanie na całym kontynencie. Parkietowi w Tokio nie przeszkadzały nawet informacje o gigantycznej wartości rządowych obligacji posiadanych przez Bank Japonii (prawie 90 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama