​Przerwa w USA, spokój na rynku

numer 2642 - 26.05.2020GospodarkaSUROWCE Ropa bez większych zmian. Mocny ruch w górę gazu ziemnego. Złoto na minusie.

W tle brak danych ekonomicznych i polityczne napięcie. Pandemia w Ameryce Południowej

nie umacnia miedzi.Ubiegły tydzień zakończył się spadkiem kursu ropy, co tym razem wynikało z politycznych napięć. Piątkowe osłabienie, jakkolwiek było złym sygnałem, to nie zmieniło dość dobrego obrazu pięciu dni. Ropa zyskała bowiem ponad 8 proc. Zagadką pozostało złoto, które zniżkowało, co prawda tylko 1,2 proc., (przy generalnie tracącym dolarze), ale skala tygodniowych wahań wynosiła ponad 60 dol.

Bieżący tydzień rozpoczął się od spadku żółtego metalu, którego kurs na 2 godz. przed zamknięciem giełdowych parkietów w Azji tracił ponad 0,4 proc. Nie była to zbyt duża zmiana, co wpisywało się w umiarkowany obraz rynku, na którym inwestorzy nie otrzymali istotnych danych ekonomicznych, a dzień wolny w USA i Wielkiej Brytanii nie pozostawał bez wpływu na sytuację.

Mocniejsze zmiany o poranku notowały platyna i srebro, które traciły ponad 1 proc., co eksperci wiązali z napięciami pomiędzy USA a Chinami. Jednak ropa naftowa, czyli kluczowy instrument, przeczyła trochę temu obrazowi, bo paliwo po fatalnym otwarciu szybko poprawiło swój odczyt.

Tuż przed godz. 9 sytuacja ropy była już gorsza i paliwo notowało jedynie symboliczne umocnienie. Zdecydowanie lepiej prezentował się gaz ziemny zyskujący sporo, bo ponad 7 proc. Paliwo kosztowało 1,86 dol., co pokazuje, że ubiegłotygodniowe umocnienie nie było przypadkiem. Jednak trzy tygodnie temu kurs gazu był zdecydowanie wyższy, a długoterminowe perspektywy w dalszym ciągu są raczej pesymistyczne. Surowiec jest o ponad 20 proc. tańszy niż przed rokiem, co nie powinno dziwić, zważywszy, że w USA zapasy na przestrzeni roku wzrosły o ponad 40 proc., a zarazem są wyższe niż średnia z ostatnich kilku lat.

Odmiennie prezentowała się miedź zyskująca jedynie 0,4 proc. Metal ostatni raz kosztował ponad 6 tys. dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama