​Koniec tygodnia na minusie

numer 2646 - 30.05.2020GospodarkaGIEŁDA Niejednoznaczne dane w Europie. Decyzja RPP postraszyła sektor bankowy. WIG20 przed południem na minusie. Inne parkiety z mocniejszymi spadkami. W tle relacje Chin i USA.Czwartek na warszawskim parkiecie znacząco przypominał środowe zmagania. W pierwszej połowie giełdowych zmagań WIG20 zyskiwał nawet ponad 2 proc., poruszając się od dwóch godzin w horyzontalnym układzie. Potem było już słabiej, a momentem o fundamentalnym znaczeniu dla całego rynku, a przede wszystkim banków, była informacja o znaczącym cięciu stóp w Polsce. W efekcie indeks zaczął tracić, by przed 16 znaleźć się na minusie. Udana końcówka (z lekkim wpływem niezłego początku w USA) poprawiła odczyt i indeks zyskał na koniec dnia 0,6 proc. Banki zamknęły dzień spadkiem o 2,5 proc., ale skala dziennych zmian przekroczyła poziom 9 proc. A to naprawdę bardzo dużo. Zbyt dużo. Symboliczne umocnienie notowały małe i średnie spółki. Podobnie jak w środę sesja przyniosła bardzo wysokie obroty przekraczające 1,8 mld zł.

Europa podświetlona była na zielono, jednak tu przedpołudniowy impuls wzrostowy był znacznie mniejszy, a słabe dane o nastrojach nie mogły tego zmienić. Bilans dnia z racji trzęsienia ziemi na GPW był znacznie lepszy, bo indeksy pomimo fatalnego południa, gdy DAX30 był nawet na minusie, w drugiej części mocno zyskały. DAX30 przekroczył nawet 11 800 pkt.

Słabe dane z USA potwierdziły, że sytuacja gospodarcza nie jest dobra. Jednak nowojorskie wskaźniki zanotowały tylko nieznaczne osłabienie.

W piątek inwestorzy otrzymali dane o japońskim przemyśle. W kwietniu produkcja zanotowała znaczny spadek, podobnie jak i sprzedaż detaliczna. Jednak słabe odczyty nie zachwiały zbyt mocno parkietem. Indeks Nikkei zamknął sesję nieznacznym spadkiem, co nie zmieniło bardzo dobrego obrazu tygodnia, gdy wskaźnik zyskał ponad 7 proc., co było najwyższą wartością w całej Azji.

Przed sesją Europa otrzymała dane o niemieckiej sprzedaży detalicznejzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama