Ropa niewiele słabsza

numer 2151 - 11.10.2018 Gospodarka

SUROWCE Ropa wciąż jest droga. Złoto po fatalnym poniedziałku nie poprawiło notowań. Inwestorzy czekają na odczyty zapasów ropy i siłę huraganu „Michael”.

Ropę naftową trudno pokonać. Po poniedziałkowym spadku gatunku brent o 0,3 proc. i zejściu poniżej 84 dol. wtorek znowu umocnił ropę, której kurs zyskał 1,3 proc. Umiarkowany spadek wczoraj przed godz. 8 pozwolił na utrzymanie kursu blisko 85 dol. We wtorek nie podano pierwszych danych o zapasach paliwa, których publikacja została przeniesiona na środę i czwartek.

Analitycy zwracają uwagę, że wpływ na kurs paliwa mają sugestie MFW o osłabieniu wzrostu gospodarczego i obawy związane z huraganem „Michael”, który zbliżając się do Florydy, zdążył doprowadzić do wyłączenia z pracy szybów naftowych odpowiadających za 40 proc. wydobycia w Zatoce Meksykańskiej.

Chiny w poniedziałek wróciły do gry ze zmiennym szczęściem na parkiecie w Szanghaju, ale w wypadku miedzi ich powrót przyniósł ożywienie. Czerwony metal testował wczoraj rano poziom 282 centów za funt, czyli kurs o ponad 1,5 proc. wyższy niż pod koniec ubiegłego tygodnia.

Dla metali przemysłowych środowy poranek nie był jednak udany, bo nikiel i aluminium były na minusie. Lekki metal wciąż nie poprawił swoich notowań, a wczorajszy poranny spadek był już piątym z rzędu. Tydzień temu tona była o prawie 8 proc. droższa. Nikiel także był na minusie, ale trend metalu był znacznie lepszy, bo w ciągu miesiąca metal zwyżkował ponad 4 proc.

Otwarcie na europejskich parkietach nie pozostało bez wpływu na atmosferę na rynku towarowym. Ropa o godz. 9.30 spadła o ponad 0,3 proc., tracąc w ciągu godziny 40 centów. Miedź także osłabła, ale tu zmiana była zdecydowanie mniejsza. W segmencie metali szlachetnych złoto i srebro notowały nieznaczne wzrosty. Jednak po mocnym poniedziałkowym spadku, gdy złoto zniżkowało przeszło 1,4 proc., a srebro ponad 2 proc., trudno mówić o odreagowaniuzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->