Dolar w defensywie

numer 2152 - 12.10.2018 Gospodarka

WALUTY Środa osłabiła dolara. Wczoraj w południe USD zniżkowało do EUR. Funt bez większych zmian w oczekiwaniu na polityczne nowiny. Złoty z wyraźnym umocnieniem. Jen silny i bezpieczny.

Środa to odreagowanie dla europejskich walut. Na wartości zyskały euro, funt i frank, ale nie nasz złoty, który stracił do dolara 0,17 proc., a do mocniejszego euro ponad 0,4 proc. Za EUR płacono znowu powyżej 115 centów, co jednak trudno uznać za sukces eurowaluty, bo w opinii analityków umocnienie związane jest ze spadkiem rentowności obligacji i wyraźną przeceną za Atlantykiem. Waluta europejska odżyła dopiero po godz. 16, gdy trudny dzień rozpoczął się na Wall Street.

Znacznie lepiej zaprezentował się jen, który zyskał aż 0,6 proc. Powodów do zadowolenia nie mieli na pewno Australijczycy, których waluta straciła do słabego dolara ponad 0,6 proc., będąc blisko kolejnego minimum.

W środę na rynek nie napłynęły szczególne dane. Wyjątkiem były odczyty PPI dla USA wskazujące na lekki wrześniowy spadek inflacji producenckiej. Nie pozostawało to bez wpływu na kwotowania, bo publikacja z 14.30 stanowiła wyhamowanie spadkowego trendu eurowaluty. Niższy o 0,2 proc., niż zakładano, odczyt na poziomie 2,6 proc. w ujęciu rocznym może osłabić także nadzieje na grudniową obniżkę stóp procentowych. Choć ta wydaje się już przesądzona.

Czwartek to bardzo udany początek dla euro, za które o godz. 6 płacono ponad 1,157 USD, czyli o 0,4 proc. więcej niż na zamknięciu. Potem znowu dolar odżył, by tuż po rozpoczęciu notowań w Europie tracić do euro mniej, bo 0,15 proc. Poranek na rynku to oczekiwanie na wrześniowe dane inflacyjne. Te dla Francji i Hiszpanii były zgodne z oczekiwaniami analityków i trudno było dostrzec ich wpływ na koniunkturę.

Rynek tuż po 9 sprawiał bardzo spokojne wrażenie, a zmiany najważniejszych par były jedynie symboliczne. Wyjątkiem były AUD i NZD, które odreagowywały wcześniejsze spadki.

Złoty także prezentował się dobrze, zyskując do dolara 0,35 proc. Podobny kierunek widoczny był także dla forinta i CZK. Od wtorkowego minimum, gdy para EUR/USD kwotowana była na poziomie 1,1432, a za dolara płacono aż 3,778 PLN, waluty całej Europy się umocniły, co wpisywało się w uspokojenie na rynku obligacjizawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się