Sytuacja nadal patowa

numer 2158 - 19.10.2018 Gospodarka

WALUTY Wtorek był korzystny dla dolara. Środa w południe z kolei to lepszy czas dla euro i walut z antypodów. Złoty zanotował symboliczny wzrost po środowym spadku. Protokół FOMC bez większego wpływu na rynek.

W środę od początku notowań dolar amerykański zyskiwał do euro i dzień zamknął wzrostem o ponad 0,6 proc. Funt również tracił, a wpływ na to miały także odczyty inflacji CPI, która okazała się aż o 0,2 proc. niższa niż prognozy analityków. Nasz złoty również zakończył zmagania na minusie, bo kurs dolara wzrósł aż o 0,75 proc. Na minusie była także waluta nowozelandzka, która w poniedziałek i wtorek wyraźnie umocniła się do dolara.

Pewnym wyjątkiem była turecka lira, która zyskała ponad 1,6 proc., odrabiając dawne i duże straty. Tu jednak w tle były tylko polityka i wyraźne ocieplenie między obu krajami.

Wczoraj tuż po godz. 8 ciekawie prezentowała się para USD/CNY. Waluta chińska traciła aż 0,18 proc., czyli sporo jak na jej stabilny kurs. W rezultacie waluta osiągnęła najsłabszy odczyt od końca 2016 r. i za dolara płacono ponad 6,94 juana. Na obraz ten wpływ miała sugestia amerykańskiego Departamentu Skarbu, że Chiny to „walutowy manipulator”. Takie samo określenie padło pod adresem Niemiec i Japonii, co być może wskazuje na kolejny kierunek handlowych sankcji USA.

Część analityków zwraca jednak uwagę, że na umocnienie dolara w środę wpływ miały dane ekonomiczne wskazujące na utrzymanie siły gospodarki amerykańskiej oraz widoczne niepokoje w Chinach i Europie. Opublikowany w środowy wieczór protokół FOMC nie zasugerował tym razem niczego szczególnego, choć w kwestii stóp procentowych widoczna jest deklaracja, że ich podnoszenie będzie miało stopniowy i spokojny charakter.

Tuż przed godz. 9 dolar zyskiwał do euro i funta. Słabszy odczyt notował do jena i dolara australijskiegozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama