Trudny czas hiszpańskich banków

numer 2158 - 19.10.2018 Gospodarka

GIEŁDA Na GPW energetyka pozostawała nadal silna. Słabo wypadły notowania górnictwa i sektora paliwowego. Azoty z kolejnym minimum.Środa nie przyniosła poprawy na europejskich parkietach. WIG20 zamknął dzień spadkiem o 0,78 proc., a jeszcze przed godz. 17 indeks tracił prawie 1,4 proc. Obraz Europy był podobny, bo tu także trzy najważniejsze parkiety znalazły się pod kreską. Jednak o ile Frankfurt i Paryż traciły po 0,5 proc., o tyle londyński FTSE zamknął dzień tylko symbolicznym spadkiem.

Na GPW słabo zaprezentowały się energetyka i sektor paliwowy. Indeks tej drugiej stracił 1,5 proc., wpisując się w zmienny trend ostatnich dni. Energetyka zniżkowała bardziej, bo 1,75 proc., co oznaczało zakończenie serii trzech wzrostowych sesji. Obroty na rynku wyniosły 750 mln zł, a największe przekraczające 100 mln zł odnotowano dla zyskującego ponad 1 proc. PKO BP.

Spadki zanotowała nie tylko Europa, także w Nowym Jorku dwa parkiety dotknęło osłabienie. Nie było ono jednak znaczące, zważywszy na duży wzrost dzień wcześniej.

Indeks w Tokio stracił 0,8 proc., zamykając dzień wartością 22 650 pkt, czyli niższą niż w ubiegły piątek. Obraz rynku w Szanghaju wygladał katastroficznie. O godz. 8 SHC tracił przeszło 2,4 proc., schodząc poniżej 2500 pkt. A tak nisko indeks nie był od prawie dwóch lat. Zamknięcie jeszcze pogorszyło ten obraz, bo spadek wyniósł prawie 3 proc.

Europa czekała w napięciu na początek dnia, co pokazał obraz rynku terminowego, gdzie najważniejsze indeksy notowane były na słabszym niż w środę poziomie. Kilka minut po otwarciu giełd ten dość niepokojący scenariusz się potwierdził, bo po kwadransie większość indeksów podświetlona była na czerwono, choć trudno było mówić o znaczącym osłabieniu.

WIG20 po 40 minutach tracił 0,19 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama