Koniec powyborczej zwyżki?

numer 2175 - 09.11.2018Gospodarka

GIEŁDA Udany początek dnia w Europie. Potem już gorzej. Na GPW słabo sektor paliwowy. Nieźle po publikacji wyników Alior Bank. CCC także do góry. KE tnie prognozy dla krajów strefy euro.Oby jak najwięcej takich sesji jak w środę. Cała Europa zakończyła dzień umocnieniem indeksów. Wzrosty były znaczące i notowania na wielu parkietach zwyżkowały powyżej 1 proc. WIG20 spisał się wyjątkowo dobrze, zyskując ponad 2 proc. Do godz. 12 wskaźnik poprawiał swój odczyt, by potem poruszać się już w trendzie pionowym. Bardzo dobrze spisały się banki, energetyka i sektor odzieżowy. Znaczące umocnienie wsparły obroty, które dla czołowej dwudziestki przekroczyły 730 mln, a na całym rynku zbliżyły się do 1 mld zł. Rozczarowały małe firmy, gdzie indeks ustanowił kolejne, niestety już kilkuletnie, minimum.

Europa miała powody do zadowolenia, ale USA dzień po wyborach zaprezentowały się zdecydowanie lepiej, bo i DJIA, i Nasdaq Composite zamknęły dzień wzrostem o ponad 2 proc., a w grupie 30 firm tylko jedna zamknęła dzień spadkiem.

Azjatyckie notowania przebiegały w atmosferze opublikowanych przez Chiny danych handlowych. Te okazały się zgodne z oczekiwaniami, choć po raz kolejny silniejszą dynamikę zanotował import. Obecna, październikowa nadwyżka to 34 mld dol. i pomimo sankcji USA był to najlepszy odczyt od czterech miesięcy. Nie pomogło to indeksowi, który dzień zamknął spadkiem o 0,2 proc. Zdecydowanie lepiej było w Tokio, gdzie pomimo spadku zamówień na maszyny przemysłowe indeks zwyżkował o 1,8 proc.

Europa nie otrzymała więc jednoznacznego sygnału, jednak tuż po otwarciu giełd większość indeksów podświetlona była na zielono. Nasz kontynent o poranku otrzymał sporo danych ekonomicznych, te jednak nie różniły się zbytnio od prognoz, potwierdzając nadwyżkę handlową Niemiec i deficyt Francji.

Po dwudziestu minutach, gdy pierwsze emocje opadły, rynki utrzymały wzrostowy odczyt, a rodzący się kierunek wskazywał na możliwe dalsze umocnieniezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się