Dolar już po korekcie

numer 2175 - 09.11.2018Gospodarka

WALUTY Koniec słabego dolara. Inwestorzy w oczekiwaniu na Fed. Nadal mocne waluty na antypodach.Środa pokazała, jak rynek walutowy jest wrażliwy na politykę. Dolar notował kolejne osłabienie zbliżone do tego z wtorku, przy zdecydowanie lepszej dla niego drugiej części dnia. Wyjątkowo dobrze zaprezentował się złoty, zamykając dzień wzrostem o prawie 0,5 proc., a niewiele mniej zyskał do euro. Początek miesiąca dla złotego, pomimo utrzymania przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie, jest bardzo udany. Do dolara złoty umocnił się o ponad 2 proc., a środa była piątym z kolei dniem wzrostowym naszej waluty. Przedwczoraj także w Nowej Zelandii nie zmieniono stóp procentowych, które wynoszą 1,7 proc. Trudno powiedzieć, czy miało to jakiś wpływ na notowania NZD, które od początku dnia było mocne i zamknęło środę zwyżką o 0,7 proc. Obydwie waluty z antypodów mają ostatnio dobry czas, co daje nadzieję na ich wyłamanie się z trwającego praktycznie od lutego spadkowego trendu.

Czwartkowy poranek był nieco inny nie powinno to dziwić, bo powyborcze osłabienie dolara ma także swoją granicę. Tuż po godz. 8 zarówno funt, jak i euro traciły nieznacznie do USD. Podobnie prezentowały się także frank i jen, a zaskakująco mocne były AUD i NZD. Ta pierwsza waluta zyskiwała do dolara o 0,2 proc., co jak na skalę zmian na rynku było wartością znaczącą. Oczywiście na rynku nie brakowało emocji, bo euro i funt jeszcze przed godz. 8 notowały dodatni odczyt.

Otwarcie na europejskich parkietach nie pozostało bez wpływu na rynek walutowy. Spadek z godz. 8 okazał się chwilowy i po godz. 9 euro oraz funt notowały dodatni odczyt do dolara. Na minusie w dalszym ciągu był jen trącący 0,15 proc. Od 26 października kurs dolara wzrósł o 2 JPY, a jeszcze bardziej zdrożało euro. Dla złotego wczesny poranek to, pomijając zawirowanie z godz. 8, nieznaczne osłabienie do dolara, a za walutę USA płacono 3,75 zł.

Chiński juan, który miał bardzo udany początek miesiąca, w bieżącym tygodniu przeważnie traci do i tak słabego dolara. Wczoraj przed godz. 10 para USD/CNY zyskiwała o ponad 0,2 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się