Co się dzieje z ropą?

numer 2179 - 15.11.2018Gospodarka

SUROWCE We wtorek ropa odnotowała potężny spadek. Wczoraj w południe odreagowała tylko nieznacznie. Inwestorzy czekają na OPEC i informacje o podaży w przyszłym roku. Miedź bez większych zmian, a srebro zanotowało kolejne minimum.

Rynek naftowy jest w szoku. Poniedziałek przyniósł tylko symboliczny spadek kursu paliwa, jednak przedwczoraj ropa straciła ponad 6 proc. Kurs znalazł się poniżej 66 dol., czyli najniżej od prawie ośmiu miesięcy. Tak mocny spadek to rzadkość, bo jeśli pominąć 11 lipca, gdy ropa straciła prawie 7 proc., to tak znaczące osłabienie ostatnio miało miejsce w lutym 2016 r. Walory zaczęły tracić po godz. 16, co analitycy wiązali z informacjami o rosnącej produkcji w USA, która przekroczyła 11,6 mln baryłek dziennie. Prognozy mówią natomiast o pokonaniu granicy 12 mln na początku przyszłego roku. Wczoraj po godz. 8 paliwo traciło ponad 0,3 proc.

Miedź nie miała tak niepokojącego początku tygodnia, bo po poniedziałkowym spadku wtorek przyniósł poprawę notowań. Skala końcowych zmian nie była zbyt duża, jednak we wtorek metal gwałtownie zyskał na wartości i o godz. 10 testował poziom 275 centów. Cena ta utrzymała się jednak bardzo krótko i metal spadł o ponad 5 centów. W tle takiego scenariusza widoczne były obawy inwestorów o popyt na metale przemysłowe, a także nadzieje na poprawę w relacjach USA i Chin.

Wczoraj tuż przed godz. 9 miedź traciła tylko 0,3 proc., co wpisywało się w przecenę widoczną w całym segmencie metali przemysłowych. Dla niklu i aluminium była ona jednak, podobnie jak dla miedzi, nieznaczna. W segmencie metali szlachetnych wtorkowe osłabienie dolara nie przyniosło znaczącej zmiany. Złoto dalej traciło, schodząc poniżej 1200 dol. Ciekawie prezentowało się srebro, które zamknęło dzień spadkiem poniżej 14 dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się