PKB ratuje indeks

numer 2179 - 15.11.2018Gospodarka

GIEŁDA We wtorek WIG20 był na minusie, ale wczoraj w południe poprawił notowania. Europa ponownie znalazła się pod kreską. Mocną przecenę odnotowały walory Idea Banku.Wtorek przyniósł oczekiwane ocieplenie na europejskich parkietach. Niestety nie na wszystkich, bo GPW, które w poniedziałek odpoczywało (i nie straciło tak jak inne rynki), zanotowało spadki. WIG20 zniżkował ponad 0,6 proc., a sporą przecenę odnotowały Alior Bank, CCC oraz JSW. Początek sesji nie zapowiadał tak mocnych spadków – każda z tych spółek na początku dnia notowała wyraźny wzrost. Bohaterem sesji był KGHM, który w końcówce notowań zyskał ponad 4 proc. Powodem jest możliwa obniżka podatku miedziowego już od kwietnia 2019 r. Obroty na parkiecie wyniosły prawie 900 mln zł, a największe odnotowano właśnie dla lubińskiej spółki.

Europa przynajmniej częściowo odbiła się po poniedziałkowej sesji. Ale w USA nie było tak dobrze, bo żaden z parkietów, ani NYSE, ani Nasdaq, nie odnotował znaczących zmian. Słabo, podobnie jak ropa, spisały się dwie naftowe spółki, czyli ExxonMobil i Chevron.

Azja podczas środowych notowań również dała nie najlepszy obraz. Nikkei zyskał symbolicznie, co było o tyle dziwne, że zawiodły odczyty danych z gospodarki. Jednak po godz. 8 na wyraźnym minusie był Szanghaj, a podobny odczyt notował indeks w Hongkongu. Dla gospodarki chińskiej podano odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Ta pierwsza wartość okazała się nieznacznie słabsza od oczekiwań, ale indeks zaczął wyraźnie tracić dopiero po trzech godzinach od publikacji.

Europa na początku dnia zawiodła – po kilku minutach gry praktycznie na całym kontynencie przeważał czerwony kolor. Wpływ na to miała nie tylko Azja, ale także niemieckie PKB w III kwartale, które okazało się słabsze, niż oczekiwano. Nad Wisłą pierwszy kwadrans również nie wyglądał zbyt ciekawie – WIG20 tracił ponad 0,8 proc., schodząc chwilowo poniżej 2200 pkt. Słaby początek dnia miały walory mBanku oraz CD Projektu. Producent gier zniżkował ponad 3 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się