Sytuację ratowała energetyka

numer 2181 - 17.11.2018Gospodarka

GIEŁDA W Warszawie było nieźle tylko na początku piątkowych notowań, potem już zdecydowanie gorzej. W roli czarnego charakteru – banki. Alior Bank i Pekao z minimami. Za to energetyka na plusie. Obroty w połowie zmagań okazały się bardzo wysokie. Londyn w połowie dnia wypadał blado.Czwartkowe notowania byłyby inne, gdyby nie kłopoty brytyjskiej waluty. Jej gwałtowny spadek spowodowany dymisją jednego z ministrów uderzył także w europejskie parkiety. A te przecież początek dnia miały całkiem udany. W rezultacie nawet WIG20 stracił aż 1,3 proc. Fatalnie zaprezentował się CD Projekt tracący ponad 5 proc. Gdyby nie energetyka, która radziła sobie świetnie, obraz rynku byłby jeszcze gorszy.

Europa także zakończyła czwartek spadkami, ale główny winowajca, czyli Londyn, zamknął dzień nieznacznym wzrostem indeksu. Wyraźne osłabienie odnotowano w Mediolanie i Paryżu, a najgorzej na całym kontynencie zaprezentował się rynek w Kopenhadze – tamtejszy indeks spadł o ponad 1,8 proc.

A Nowy Jork? Zarówno NYSE, jak i Nasdaq zamknęły dzień na plusie. Wzrost odnotował ten drugi parkiet, na którym indeks Composite zyskał ponad 1,7 proc. Na Wall Street bardzo dużo, ponad 5 proc., zyskały walory Cisco. Informatyczna spółka w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdrożała o ponad 35 proc.

Koniec tygodnia na azjatyckich parkietach to półprocentowe osłabienie w Tokio i nieznaczne umocnienie w Seulu. Szanghaj tuż po godz. 8 notował wzrost o 0,4 proc. Odmienny kierunek widoczny był w Hongkongu, tam dzień zamknięto symboliczną zwyżką.

Europejskie indeksy w piątek tuż po godz. 9 podświetlone były na zielono, a wzrosty wielu z nich przekraczały poziom 0,7 proc. Po półgodzinie gry Europa utrzymała dodatni odczyt, osłabienie indeksów było tylko symboliczne.

WIG20 zwyżkował o prawie 0,6 proc., poruszając się względnie spokojnie. Udany początek dnia miał CD Projekt drożejący o ponad 3 proc., a także KGHM, który w środę opublikował wyniki za III kwartałzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się