Niepokój nadal widoczny

numer 2183 - 20.11.2018GospodarkaGIEŁDA Azja na plusie. Europa z niezłym początkiem. Potem już gorzej. Podobnie na GPW. Banki w dalszym ciągu w centrum uwagi. Małe spółki z kolejnym minimum.Ubiegły tydzień trudno uznać za dobry. Nie tylko Warszawa, ale także inne parkiety zanotowały znaczącą przecenę. Na GPW wyraźne spadki dotknęły sektor bankowy, którego indeks w piątek notował piątą z rzędu obniżkę, a w ciągu ubiegłego tygodnia stracił prawie 7 proc.

Bieżący tydzień powinien więc być pewnego rodzaju odreagowaniem. Tylko częściowo potwierdziły to parkiety azjatyckie, bo Nikkei zamknął dzień wzrostem o 0,6 proc., a spadki widoczne były w Sydney i Wellington. Indeksowi w Tokio nie przeszkodził słaby październikowy odczyt japońskiego handlu zagranicznego wskazujący na dużą dynamikę importu i wyraźny deficyt wynoszący prawie 450 mld jenów. Lepiej zaprezentował się Szanghaj, gdzie indeks SHC zyskał ponad 0,9 proc. Także w Seulu odnotowano dodatni odczyt, co umacniało pozytywny kierunek dla naszego kontynentu.

Tuż przed godz. 9 obraz rynku terminowego potwierdzał ten scenariusz, jednak trudno było mówić o znaczącym optymizmie.

O godz. 9, gdy pojawiły się odczyty indeksów w Europie, widoczna była przewaga zielonego koloru. WIG20 zmagania także rozpoczął na plusie, a kolejne minuty jeszcze umocniły ten kierunek. Po kwadransie indeks zwyżkował o ponad 0,5 proc. Drugi segment miał także udany początek dnia, a odbicie notowano też w grupie małych spółek.

Banki, tak mocno doświadczone w ubiegłym tygodniu, wyraźnie odżyły, notując ponadprocentowy wzrost. PKO BP, które w piątek zniżkowało o 6 proc., wczoraj zyskiwało mniej niż 2 proc., co zarazem pokazywało, jak daleka jest droga do pełnego odrobienia strat.

Notowany w drugim segmencie Getin Noble tracił prawie 9 proc., a obecny w grupie małych firm Idea Bank zyskiwał ponad 5 proc.

Tuż przed godz. 10 Europa pięła się nadal do góry, notując kolejne dzienne maksima. Bardzo dobrze prezentował się rynek w Mediolanie, a wzrostowi indeksu Mibtel o ponad 1,3 proc. towarzyszyło umocnienie banków i silny wzrost Telecom Italia (ponad 5 proc.). WIG20 po godzinie gry zyskiwał ponad 0,5 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama