Nudny początek tygodnia

numer 2183 - 20.11.2018Gospodarka

SUROWCE Ropa nie odreagowała. W tle obawy o napięcie między USA a Chinami. Miedź na minusie, a pallad nadal mocny. Złoto i srebro w takt wahań pary EUR/USD.

Ubiegły tydzień zaczął się od dużego spadku ropy i nawet późniejsza poprawa nie wpłynęła na znaczną zmianę sytuacji. Ropa brent zamknęła tydzień spadkiem o ponad 4,8 proc., co zarazem oznaczało szósty z rzędu spadkowy tydzień. Znacznie lepiej zaprezentowała się miedź, która ponownie testowała poziom 2,8 USD. W segmencie metali szlachetnych wyraźny wzrost odnotował pallad (ponad 5 proc.), a srebro, choć osiągnęło prawie trzyletnie minimum, to pod koniec tygodnia wyraźnie się umocniło, osiągając tygodniowy wzrost bliski 2 proc.

Bieżący tydzień ropa rozpoczęła całkiem udanie, notując o godz. 8 wzrost o prawie 0,9 proc. Analitycy zwracają uwagę na szczególnie istotną w najbliższych dniach rolę OPEC, które najprawdopodobniej obniży w tym roku wielkość produkcji w celu zapewnienia stabilności cen. Jednak obawy o wojnę handlową między Pekinem a Waszyngtonem w dalszym ciągu są czynnikiem blokującym silniejsze umocnienie. Paradoksalnie wykluczenie Iranu z rynku okazało się jak na razie nieistotne po tym, jak osiem państw otrzymało prawo do dalszego zakupu irańskiej ropy.

Poranek był trudny dla metali szlachetnych, bo zarówno złoto, jak i srebro notowały lekkie osłabienie cenowe, co znajdowało przynajmniej częściowe uzasadnienie w sytuacji na rynku walutowym. W dalszym ciągu zaskakiwał pallad drożejący o ponad 0,6 proc.

W segmencie metali przemysłowych początek zmagań wskazywał na dość pozytywny obraz, bo indeks notował lekki wzrost, przekraczając ponownie 120 pkt. Jednak te najważniejsze metale notowały spadki, a nikiel tracił aż 1,2 proc. Miedź także pozostawała pod kreską, tracąc prawie 0,4 proc.

Udany początek zmagań na europejskich parkietach nie miał chyba specjalnego wpływu na rynek towarowy, bo ropa tylko nieznaczne poprawiła swój kurs, a miedź w dalszym ciągu pozostawała na minusie. Notowany w USA gaz ziemny zaczął tracić, jednakże mocne otwarcie pozwalało na utrzymanie ponad 7-proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się