Koniec hossy na euro?

numer 2184 - 21.11.2018Gospodarka

WALUTY Euro mocne w poniedziałek. Wczoraj w południe na minusie do USD. Dziwne wahania waluty australijskiej. Złoty w dalszym ciągu stabilny.

Poniedziałek był kontynuacją rozpoczętego 13 listopada umocnienia eurowaluty. Wzrost o 0,34 proc. pozwolił przekroczyć poziom 1,145 dol., będąc zarazem piątym wzrostem euro z rzędu. Druga waluta kontynentu, czyli funt, także zamknęła dzień na plusie, lecz tu ostatnie dni nie były aż tak udane. Słabość dolara wykorzystał także jen, który w poniedziałek znalazł się najwyżej od trzech tygodni, a za dolara płacono mniej niż 112,5 JPY. Walucie z Azji nie przeszkodziły kiepskie dane handlowe wskazujące na osłabienie ekspansji eksportowej. Chiński juan także zyskał na wartości, tu jednak trend wydaje się znacznie bardziej spokojny, choć od przekroczenia 7 juanów za USD dzieli go mniej niż 1 proc. Warto przypomnieć, że ostatni raz powyżej tej granicy waluta chińska znalazła się ponad osiem lat temu.

I wreszcie nasz złoty. W piątek zyskał wyraźnie do dolara, a przedwczoraj zanotował nieznaczny spadek. Jednak jego relacja z euro była już znacznie gorsza. Piątek i poniedziałek to osłabienie złotego, w efekcie czego za euro płacono ponad 4,33 zł. W tle takiego ruchu naszej waluty widoczne były ostatnie problemy i obawy o system bankowy. Jednak skala zmian sugerowała, że złoty najgorsze ma poza sobą. Potwierdził to wtorkowy poranek, gdy złoty zyskiwał do euro i dolara.

Euro tuż po godz. 8 wyraźnie poprawiło notowania, zyskując do dolara ponad 20 pipsów. Nawet kiepskie otwarcie na europejskich parkietach nie wpłynęło na zmianę trendu i para EUR/USD testowała kurs 1,147 dol. Na taki scenariusz mógł mieć wpływ spadek bezrobocia nad Sekwaną i wyższa niż przed miesiącem inflacja PPI w Niemczech. A to być może wpłynie na postawę ECB, która przecież nie zmienia stóp od ponad dwóch i pół roku. Dodatni odczyt do dolara notowały także funt, dolar australijski i CHFzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama