Czerwień kolorem parkietów

numer 2184 - 21.11.2018Gospodarka

GIEŁDA Azja na czerwono. Europa z fatalną pierwszą godziną. Na GPW lepiej. W drugą połowę dnia Europa weszła z nadziejami na zniwelowanie strat, a WIG20 na dodatni wynik. PZU lokomotywą słabego rynku. Energetyka wyraźnie na minusie.

Poniedziałkowa sesja na długo pozostanie w pamięci inwestorów. Zaczęło się nieźle, potem wraz z ogólnym osłabieniem w Europie także na warszawskim parkiecie było zdecydowanie gorzej, by wreszcie w drugiej części dnia doczekać się mocnego wzrostu indeksu. W efekcie WIG20 zyskał ponad 1 proc., a zielony kolor widoczny był także dla średnich firm. O skali dużych emocji świadczą poniekąd obroty, które wyniosły 900 mln zł. Ponad jedna trzecia to transakcje na walorach banków, które spisały się bardzo dobrze, bo ich indeks zyskał 2 proc., ale skala wahań była o prawie procent wyższa. Niewiele słabiej zaprezentowała się energetyka zyskująca 1,5 proc. i notująca piąty z rzędu wzrost. Powodów do zadowolenia nie mieli akcjonariusze Eurocashu, tracącego prawie 5 proc.

Europa w finalnym odczycie to niestety czerwony kolor, który znalazł bardzo mocne przedłużenie za Atlantykiem. DJIA stracił 1,5 proc., a indeks Composite z drugiego parkietu przeszło 3 proc., ocierając się o spadek poniżej 7 tys. pkt.

Wtorkowe notowania w Azji to niestety odpowiedź na osłabienie w Nowym Jorku. Nikkei stracił ponad 1 proc., a mocniejszy, przeszło dwuprocentowy spadek odnotowano w Szanghaju. Czerwony kolor widoczny był także w Seulu i Sydney. To wszystko nie było dobrym prognostykiem dla Europy, co niestety potwierdziły odczyty z rynku terminowego. Początek na rynku kasowym był rzeczywiście trudny i nasz WIG20 po kilku minutach tracił ponad 0,8 proc., a niewiele lepiej prezentowały się inne parkiety.

Po trzech kwadransach gry Europa nie odżyła. DAX30 tracił prawie 1 proc., a wyraźne spadki notowano w Mediolanie i Paryżu. Lepiej było w Warszawie, gdzie WIG20 notował mniejszy spadek, bo wynoszący 0,4 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się