Niepewności ciąg dalszy

numer 2185 - 22.11.2018Gospodarka

GIEŁDA Wczoraj na GPW była dobra atmosfera. Europa radziła sobie wyraźnie słabiej, chociaż też była na plusie. W Warszawie dobrze spisywały się energetyka i sektor paliwowy. W drugim segmencie zyskały Azoty.Wtorkowa walka o wzrost indeksu zakończyła się niepowodzeniem. Jednak gdyby nie notowania na rynku amerykańskim, a raczej ich początek, spadek nie byłby tak dotkliwy. WIG20 na zakończenie dnia notował spadek o 1,3 proc., a indeks średnich firm zniżkował niewiele mniej. Kiepski nastrój widoczny był także w grupie małych firm, gdzie sWIG80 ustanowił ponadpięcioletnie minimum.

Na GPW fatalnie zaprezentowała się energetyka. Indeks sektorowy stracił ponad 5 proc., a mocną przecenę zanotowało PGE. W tle tak dużego spadku była nie tylko korekta po pięciu wzrostowych sesjach, ale także sugestia o rozwoju polskiej energetyki jądrowej. Wyraźnie, bo ponad 3 proc., straciły walory PGNiG, JSW oraz CD Projektu. Obroty wyniosły prawie 900 mln zł, co wskazuje na znaczące zainteresowanie inwestorów.

W Europie dominował czerwony kolor, a indeks DAX30 odnotował prawie dwuletnie minimum. Równie słabe wyniki odnotowano w Paryżu. Najgorsze miało jednak dopiero nadejść – rynki w Nowym Jorku zanotowały kolejną przecenę, a na Wall Street czołowa trzydziestka w komplecie zanotowała spadki z mocnym udziałem spółek informatycznych. Apple straciło ponad 4 proc., notując najniższy kurs od ponad sześciu miesięcy.

Środa na azjatyckich parkietach nie wyglądała już tak fatalnie. Nikkei zniżkował 0,25 proc., a po godz. 8 na plusie były indeksy w Szanghaju i Hongkongu. Europejskim parkietom dało to trochę nadziei na odreagowanie początku tygodnia. Niestety nie potwierdzał tego w pełni obraz rynku terminowego, bo na czerwono podświetlone były kontrakty na indeksy w Paryżu i Amsterdamie.

Poranek nie dostarczył żadnych danych, co pogłębiało stan niepewności. Jednak tuż po godz. 9 indeksy najważniejszych parkietów prezentowały się nie najgorzej, notując umocnienie przekraczające poziom 0,5 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się