Niepewność na rynkach

numer 2187 - 24.11.2018Gospodarka

GIEŁDA W czwartek Warszawa była na plusie. Wczoraj po południu WIG20 zanotował widoczny spadek. Europa pomimo niezłego początku w drugą część dnia weszła znacznie słabiej. Na GPW małe obroty.

Czy warszawski parkiet różni się od tych europejskich? Czwartkowe notowania zdają się to potwierdzać. Najważniejsze indeksy kontynentu zakończyły dzień spadkami, tymczasem na GPW główny wskaźnik zyskał ponad 0,7 proc., a mocniejsze wzrosty zanotowały małe i średnie spółki. WIG20 w czwartek po godz. 11 znalazł się na plusie i, co warte podkreślenia, potem nie spadł już poniżej poziomu środowego zamknięcia. Obroty na parkiecie nie przekroczyły 600 mln zł. Bardzo dobrze zaprezentował się sektor paliwowy, który na plusie znalazł się dopiero po godz. 12, a dzień zamknął wzrostem o ponad 2,3 proc. Znacząco zyskała także energetyka. Notowany w drugim segmencie Getin Noble Bank zwyżkował o ponad 40 proc., co wraz ze środowym umocnieniem zwiększyło wartość akcji prawie dwukrotnie. W Europie dominował czerwony kolor, a mocne spadki odnotowano w Londynie i Brukseli. Poranny obraz rynków azjatyckich to przerwa na tokijskim parkiecie i wyraźne spadki w Szanghaju, gdzie indeks stracił prawie 2,5 proc., schodząc do najniższego poziomu w listopadzie.

Początek na europejskich parkietach przyniósł symboliczne umocnienie na zachodzie kontynentu. WIG20 początek dnia miał niezbyt udany, bo po kwadransie tracił prawie 0,3 proc. Inwestorzy oczekiwali na dane ekonomiczne. Podane przed sesją niemieckie PKB w III kwartale osiągnęło wzrost zgodny z oczekiwaniami analityków, a francuskie wstępne odczyty PMI dla usług i przemysłu opublikowane po godz. 9 były słabsze niż przed miesiącem. Kwadrans później podano odczyty dla niemieckiej gospodarki. Te także nie zachwyciły, bo okazały się niższe, i to wyraźnie, od oczekiwań analitykówzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama