Sesja bez przełomu

numer 2190 - 28.11.2018Gospodarka

GIEŁDA Azja na zielono. Europa w mieszanych nastrojach w połowie dnia. Na GPW słabo wypadła elita, lepiej zaprezentowały się średnie firmy. Accor ogłosił wezwanie na Orbis. Alior zanotował kolejne minimum.

Poniedziałek przyniósł osłabienie na warszawskim parkiecie i wyraźne umocnienie na europejskich rynkach. Udany scenariusz na parkietach państw strefy euro to efekt porozumienia w sprawie brexitu i nadziei na zniwelowanie problemów włoskiego budżetu. Poza Warszawą, gdzie WIG20 stracił ponad 0,5 proc., fatalnie zaprezentowała się Moskwa, gdzie denominowany w dolarach indeks RTS zniżkował ponad 2,6 proc. Tak mocny spadek to efekt zajścia na Morzu Azowskim. Na GPW fatalny początek tygodnia miały walory JSW, Play i LPP, tracące odpowiednio 7,2 proc., 5,6 proc. i 4,1 proc. Obroty nie były zbyt wysokie, a największe tradycyjnie odnotowano dla sektora bankowego.

USA to wzrostowy scenariusz i oba parkiety wyraźnie poprawiły swoje notowania. Na Wall Street dobrze zaprezentowały się walory Microsoftu i American Express, zyskujące powyżej 3 proc. Notowany na drugim parkiecie Facebook zwyżkował ponad 3,5 proc., a jeszcze lepiej zaprezentowała się Tesla drożejąca ponad 6 proc.

Wczorajsze notowania na azjatyckich parkietach umocniły indeksy w Seulu, Tokio i Sydney. Nikkei przez chwilę znajdował się powyżej 22 tys. pkt, a seulski KOSPI powyżej 2100 pkt. Notowaniom towarzyszyły kolejne sugestie o podniesienie przez Waszyngton ceł na chińskie towary (o wartości 200 mld dol.) z 10 proc. do 25 proc., co odsuwa szanse na porozumienie z prezydentem Chin na szczycie G20. Indeks z Szanghaju zareagował na taki scenariusz, tracąc przed godz. 8 ponad 0,3 proc. Mocniej, bo o ponad 0,5 proc., zniżkował indeks China A50, grupujący rdzenne chińskie firmy. SHC na zamknięciu tracił jedynie symbolicznie, co daje nadzieję, że tym razem konflikt handlowy nie uderzy w parkiety.

Moskwa, która notowania rozpoczyna najwcześniej, wczoraj przed godz. 9 zyskiwała ponad 1,4 proc. (indeks RTS), co pokazuje, że ostatni konflikt jak na razie nie jest aż tak dotkliwy dla inwestorów.

Europa tuż po godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się