Funt nadal w kłopotach

numer 2190 - 28.11.2018Gospodarka

WALUTY Rubel na minusie w poniedziałek. EUR/USD bez zmiany, podobnie GBP/USD. Wczoraj do południa słaby funt. Euro także na minusie.

Poniedziałkowe notowania, które przebiegały bez istotnych danych, to przede wszystkim remis głównej pary rynku, której odczyt nie zmienił poziomu w stosunku do piątkowego zamknięcia. Nie było jednak nudno, bo jeszcze o godz. 10 euro zyskiwało ponad 50 pipsów. Potem to dolar zaczął poprawiać swój odczyt, by chwilowo być nawet na plusie. Złoty prezentował się podobnie do euro, ale tu druga połowa dnia dość wyraźnie osłabiła PLN, które zamknęło dzień stratą 0,11 proc. Nawet funt, który powinien być mocny po niedzielnym sukcesie politycznym premier May, pod koniec dnia nieznacznie stracił. Antybohaterem dnia był oczywiście rubel. Waluta rosyjska straciła do USD ponad 1,3 proc. i za USD płacono najwięcej od 14 listopada. Na rynku nie pojawiły się żadne istotne informacje, a wystąpienia Maria Draghiego czy Marka Carneya nie pomogły notowaniom euro i funta.

Przed godz. 9 euro symbolicznie zyskiwało do USD, notując tuż po godz. 8 spore wahnięcie, szybko zresztą skorygowane. Funt to już inna historia, bo od godz. 8 brytyjska waluta zaczęła tracić na wartości, schodząc poniżej kursu 1,278 USD. Mocny okazał się dolar australijski, który zniwelował z nawiązką poniedziałkową stratę, choć do wyniku z godzin południowych (0,7275 USD) sporo jeszcze brakowało.

Waluta rosyjska po wyraźnym przedwczorajszym spadku notowała wczoraj przed godz. 9 spore umocnienie wynoszące 0,5 proc., co jednak oznaczało zniwelowanie tylko części strat.

Euro po otwarciu giełdowych parkietów wyraźnie spowolniło, tracąc do dolara ponad 0,2 proc. Poranne dane ekonomiczne wskazywały na osłabienie gospodarcze we Francji i być może ten czynnik wpłynął na umocnienie dolara. Jen, który w poniedziałek stracił do dolara aż 0,6 proc., wczoraj prezentował się już znacznie spokojniej, choć tylko początek dnia wskazywał na umocnienie waluty z Azji. Od godz. 8 jen zaczął słabnąć i coraz bardziej realny był kolejny spadek japońskiej walutyzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się