WIG20 liderem listopada

numer 2194 - 03.12.2018Gospodarka

GIEŁDA Udany tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych. Listopad ze wzrostem czołowej dwudziestki. Europa słabiej, choć także wystąpiła w zielonych barwach. W piątek na GPW wysokie obroty.

Poniedziałek przyniósł ochłodzenie na warszawskim parkiecie. Zarówno duże, jak i średnie spółki zakończyły zmagania na minusie. WIG20 stracił ponad 0,5 proc. a wyjątkowo słabo zaprezentowała się JSW tracąc ponad 7 proc. (Bogdanka z drugiego segmentu straciła mniej niż 3 proc.). Obroty nie były zbyt wysokie i tylko nieznacznie przekroczyły 600 mln złotych.

Europa zaprezentowała się zdecydowanie lepiej. CAC 40 zyskał prawie 1 proc. i przez dłuższy czas znajdował się powyżej 5 tys. pkt. FTSE umocnił się o 1,3 proc. pokonując 7 tys. pkt. Najlepiej zaprezentował się mediolański Mibtel zyskując 2,7 proc. W tle takiego europejskiego scenariusza widoczna była polityka. We Włoszech nadzieje na obniżenie deficytu budżetowego i spełnienie norm narzuconych przez Komisję Europejską, a na całym kontynencie uspokojenie po niedzielnym porozumieniu w sprawie brexitu.

Wtorek na azjatyckich parkietach przyniósł poprawę nastrojów, pomimo że w Szanghaju odnotowano nieznaczny spadek. Symboliczna korekta indeksu SHC (spadek o 0,04 proc.) była zaskakująca w świetle sugestii Białego Domu o podniesieniu ceł na chińskie towary z 10 proc. do 25 proc. Wyraźne umocnienie odnotowano w Seulu, Sydney i Tokio.

Europa nie zareagowała na wzrostowy sygnał, bo dzień zakończył się spadkami, ale notowania nie przyniosły znaczącego osłabienie a najwięcej w grupie najważniejszych parkietów stracił DAX30 zniżkując 0,4 proc. Warszawa po raz kolejny zachowała się inaczej i główny indeks poprawił swój odczyt. Dokładnie o 0,42 proc. co trudno uznać za znaczący sukces a przebieg sesji do godz. 16 wskazywał na możliwy inny scenariusz. Zaledwie sześć spółek zyskało na wartości i gdyby nie ponad czteroprocentowy wzrost walorów PKN Orlen sytuacja byłaby inna. Zdecydowanie lepiej zaprezentowały się średnie firmy. Co prawda tu także większość spółek zanotowała spadek, ale indeks zyskał ponad 0,9 proc. a bardzo dobrze zaprezentowały się Dino PL, GPW oraz Orbis, który zyskał ponad 18 proc. w efekcie ogłoszonego przez Accor wezwania do sprzedaży akcji.

USA zamknęły dzień na plusie, bo S&P 500 zyskał ponad 0,3 proc. jednakże wzrost odnotowano tylko na NYSE, co przynajmniej część analityków wiązała z nadziejami na zbliżenie stanowisk Chin i USA, a w konsekwencji niepodnoszenia przez Biały Dom ceł do 25 proc.

Środa to wyraźne ocieplenie na azjatyckich parkietachzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
reklama

#DziękujeMyZaOdwagę
reklama