Dolar wciąż silny

numer 2194 - 03.12.2018Gospodarka

WALUTY Listopad na lekkim plusie dla złotego. Ubiegły tydzień jednak inaczej. Euro z osłabieniem w ubiegłym tygodniu. Funt – gorzej. Rubel już wyraźnie słabszy.

Poniedziałek zakończył się remisowo, bo zmiany EUR/USD i GBP/USD były bardzo niewielkie a pierwsza część dnia należała do walut z Europy. Potem to dolar doszedł do głosu notując znaczną przewagę i wymazując w całości poranny spadek. Wielkim przegranym był oczywiście rubel na co wpływ miała polityka i eskalacja konfliktu z Ukrainą. Złoty zaprezentował się w rytm głównej pary tracąc do USD 0,11 proc. Na rynku nie pojawiły się żadne istotne doniesienia a wystąpienia Mario Draghiego i Marka Carneya trudno uznać za znaczące choć to pierwsze z godziny 15 wpisywało się w spadkowy trend pary EUR/USD.

Wtorek to wyraźne umocnienie waluty amerykańskiej. Na rynku nie pojawiły się co prawda żadne istotne dane, ale obawy o napięcie na linii USA–Chiny czy widoczne coraz bardziej kłopoty Strefy Euro (tym razem ekonomiczne) wyraźnie wzmocniły dolara. Za euro płacono mniej niż 1,13 USD a wynoszącemu ponad 0,3 proc. umocnieniu nie przeszkadzała nawet sugestia członka Fed Richarda Claridy, który zasugerował, że w 2019 r. podwyżki stóp nie są przesądzone, bo opinie członków rezerwy Federalnej zbliżają się do tzw. neutralnego stanowiska. Nie tylko euro traciło na wartości, ale także funt, który zniżkował ponad 0,5 proc. To sporo i wyraźnie widać, że nawet dobre dane sprzedażowe nie są w stanie pomóc brytyjskiej walucie. Osłabienie do USD zanotowały także jen i waluta kanadyjska, która straciła ponad 0,3 proc. znajdując się blisko kursu 1,33 CAD za walutę z drugiej strony granicy. Stosunkowo niewiele dzieli CAD od rocznego minimum a od stycznia waluta Kanady straciła ponad 5 proc. To sporo zważywszy na to, że styczeń bardzo mocno umocnił CAD a za dolara płacono mniej niż 1,226 dolara z Kanady.

Środowe notowania na rynku walutowym to prawdziwe trzęsienie ziemi. Długo, bo do godziny euro poruszało się w trendzie horyzontalnym. Jednak wystąpienie szefa Fed czyli Jerome Powella wyraźnie zmieniło sytuację i tuż po 18 waluta europejska urosła o ponad 50 pipsówzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się