Europa bez euforii

numer 2197 - 06.12.2018Gospodarka

GIEŁDA Wtorek przyniósł znaczące spadki w USA. Europa także na czerwono. Odczyty PMI dla usług były umiarkowane. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych.

Wtorkowa sesja to prawdziwa karuzela nastrojów. WIG20 o godz. 10 notował spadek o ponad 0,7 proc., by potem sukcesywnie poprawiać swój odczyt i zamknąć dzień wzrostem o prawie 0,7 proc. Najlepiej zaprezentowała się energetyka. Mocny wzrost zanotowały także banki, dla których początek dnia nie był zbyt udany. Obroty ponownie przekroczyły 1 mld zł, co jest wartością znaczącą. Europa zamknęła dzień spadkami. Te we Frankfurcie, w Mediolanie i Wiedniu przekroczyły nawet poziom 1 proc.

Fatalny obraz dały notowania za Atlantykiem. Oba nowojorskie parkiety zanotowały znaczące, ponad 3-proc. spadki. Dla DJIA był to najwyższy spadek od 10 października. Wpływ na to mogą mieć obawy o recesję w gospodarce, co analitycy wiążą z coraz niższą rentownością obligacji, a także przekonaniem, że trzymiesięczny rozejm to wszystko, co zostanie osiągnięte na linii Pekin–Waszyngton.

Cios z Ameryki nie pozostał bez wpływu na wczorajsze notowania na azjatyckich parkietach. Nikkei zamknął dzień spadkiem o 0,6 proc., a obniżki na podobnym poziomie widoczne były także w Szanghaju i Seulu. Słabo zaprezentowały się akcje w Tajpej, gdzie indeks spadł o ponad 1 proc. Akcjom na chińskim parkiecie nie pomógł niezły odczyt usługowego PMI, który był wyraźnie wyższy od oczekiwań analityków.

Czerwień rozlała się także po Europie. Po 20 minutach gry wszystkie indeksy były podświetlone na czerwono. WIG20 tracił po półgodzinie ponad 1,6 proc., co wpisywało go w trend europejskich parkietów. Na GPW na minusie był komplet dwudziestu spółek, podobna sytuacja była również w Paryżu i we Frankfurciezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->-->