Europejskie spadki bez wpływu na rynek

numer 2198 - 07.12.2018Gospodarka

WALUTY Dolar znowu mocniejszy. Słabo AUD i waluta turecka. Złoty także na minusie. Dziś payrolle.We wtorek wydawało się, że euro może pokonać granicę 1,14 USD i zadomowić się powyżej tego kursu na dłużej. Tak się jednak nie stało i druga część dnia, a także środowe notowania potwierdziły, że dolar jest bardzo silny. Taki obraz wsparł też wczorajszy poranek, gdy za euro płacono mniej niż 1,1338 dol. Wtorkowa obniżka z drugiej części dnia była bardzo znacząca (ponad 80 pipsów), a późniejsze już znacznie mniejsze, wskazujące na pewną konsolidację.

Gorzej od euro prezentował się funt, choć środowy symboliczny wzrost (o 0,15 proc.) przerwał czterosesyjny ciąg spadków. Wczorajszy poranek znowu osłabił brytyjską walutę, która była blisko spadku poniżej kursu 1,27 USD.

Publikacja słabych danych z zakresu australijskiego handlu zagranicznego nie pomogła tamtejszej walucie. Za AUD płacono niewiele więcej niż 0,722 USD, co oznaczało poranny spadek o ponad 0,6 proc. Czwartek stawał się więc trzecim z rzędu dniem spadkowym. Aż trudno uwierzyć, że w poniedziałek waluta australijska była blisko pokonania kursu 0,74 USD.

USD/CNY także powoli wraca do dawnych poziomów cenowych. Po znaczącym umocnieniu w poniedziałek i wtorek (0,85 proc. i 0,7 proc.) już we środę juan stracił do dolara ponad 0,3 proc., a wczorajszy poranek przyniósł osłabienie o kolejne 0,3 proc. Za USD płacono już 6,88 juana, czyli o 0,04 CNY więcej niż we wtorek.

Złoty we środę nie doczekał się zmiany w poziomie stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa nadal wynosi 1,5 proc. Także w Kanadzie nie doszło do zmiany i tu stopy wynoszą 1,7 proc. A jak zareagowały obie waluty? Złoty we środę zyskał symbolicznie, bo tylko 0,04 proc., notując wahania w przedziale 80 pipsów. Sama zaś decyzja nie miała zbyt znaczącego wpływu na notowania. Waluta kanadyjska zaprezentowała się zupełnie inaczej, bo tuż po godz. 16 (czyli ogłoszeniu decyzji) wyraźnie straciła na wartości i USD zamknął notowania wzrostem o ponad 0,7 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się