Napięcie znowu rośnie

numer 2198 - 07.12.2018Gospodarka



GIEŁDA Azja na czerwono. Europejski poranek z dwuletnimi minimami. Warszawa także wypadła bardzo słabo. W tle światowego osłabienia pojawiły się obawy o relacji Chin i USA.



Warszawa po raz kolejny pozytywnie zaskoczyła. Pomimo kiepskiego otwarcia WIG20 zamknął dzień na plusie. Znacznie gorszy scenariusz widoczny był dla europejskich parkietów, bo tu słaby początek dnia trwał praktycznie do końca i najważniejsze parkiety zamknęły dzień spadkami indeksów przekraczającymi 1 proc. Na GPW, poza elitą, atmosfera była gorsza, choć na zielono zamknął dzień indeks małych spółek. W czołowej dwudziestce bardzo dobrze zaprezentowały się mBank i Orange PL, a wzrost zanotowały także CCC oraz PKN Orlen. Obroty na rynku wyniosły ponad 800 mln zł, co oznaczało spadek w stosunku do wtorku. USA tym razem pauzowały z racji pogrzebu byłego prezydenta George’a H.W. Busha.

Czwartek na azjatyckich parkietach rozpoczął się od politycznego od trzęsienia ziemi. Władze Kanady zatrzymały wiceprezesa spółki Huawei Technology i zagroziły jej deportacją do Chin. Czy miało to wpływ na notowania? Chyba nie, bo akcje spółki na giełdzie w Szanghaju zyskały aż 10 proc. Jednak obraz samego rynku to inna sprawa, bo główny indeks przed godz. 8 tracił ponad 1,5 proc. Większe spadki na zamknięciu odnotowały Nikkei i indeks z Seulu, co wskazuje, że osłabienie z Europy uderzyło mocno w rynki azjatyckie. Notowaniom w Azji nie towarzyszyły żadne istotne dane ekonomiczne. Powszechność spadków zaś pokazuje, że bardzo krótka była euforia po szczycie G20.

Tuż przed godz. 9 obraz rynku terminowego z Europy nie był zbyt optymistyczny i wskazywał, że początek zmagań może być bardzo trudny. Potwierdził to początek dnia, bo większość indeksów, w tym także nasz WIG20, notowała spadki przekraczające poziom 1 proc. DAX30 zniżkował 1,6 proc. i był blisko kolejnego minimum, a wskaźniki w Paryżu czy Londynie nie prezentowały się dużo lepiej.

Na GPW cała dwudziestka otworzyła zmagania na minusie, a pierwszy kwadrans nie sugerował, że możliwe będzie szybkie odreagowanie



zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się