Trzy miesiące spokoju

numer 2223 - 09.01.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa mocna po spotkaniu G20. Metale zarówno przemysłowe, jak i szlachetne także na plusie. Katar opuszcza struktury OPEC.Ropa nie przestaje zadziwiać. Ubiegły tydzień zamknął się symbolicznym wzrostem paliwa brent o 1 proc., co przerwało cykl siedmiu spadkowych tygodni. Jednak początek poniedziałkowych zmagań to wyjątkowe umocnienie paliwa. Ropa tuż po godz. 7 zyskiwała ponad 4 proc.! Tak mocny wzrost to efekt szczytu w Buenos Aires i nadziei na porozumienie handlowe między USA a Chinami, co w naturalny sposób wpłynęło na początek tygodnia. Porozumienie to oczywiście przesada, ale trzymiesięczne zawieszenie broni, czyli wstrzymanie się z ogłaszaniem kolejnych ceł, jest szansą na zmianę sytuacji.

Nie tylko ropa cieszyła się z nadziei na usposobienie światowego handlu, ale także miedź. Metal, który ubiegły tydzień zamknął wzrostem o 0,8 proc., wczoraj tuż przed godz. 8 drożał o ponad 1,9 proc. Sporo, bo pozwoliło to na zbliżenie się do kursu 2,85 dol., czyli osiągnięcie najlepszego wyniku od ponad dwóch miesięcy.

Umocnienie miedzi nie było wyjątkiem w grupie metali przemysłowych. Także nikiel, aluminium czy ołów notowały wzrosty, a indeks DJ Industrial Metals zwyżkował po godz. 8 o ponad 1,5 proc. Wartość wskaźnika 121,4 pkt była najwyższa od 6 listopada.

Udany początek dnia w Europie nie wpłynął zbyt mocno na notowania ropy naftowej. Paliwo zyskiwało w dalszym ciągu 4,8 proc., pozostając blisko kursu 62,5 dol. Miedź także prezentowała się bardzo spokojnie, będąc blisko wartości 285 centów. Zupełnie inaczej przedstawiały się notowania złota. Metal wraz ze słabnącym dolarem umocnił się od piątkowego zamknięcia o ponad 0,8 proc., przekraczając kurs 1236 dol. i utrzymując się cały czas w trendzie wzrostowym. Bardziej, bo o 1,8 proc., drożało srebro. Pallad, który w piątek pomimo spadku na zamknięciu zanotował kolejny rekord (1173 dol. za uncję), wczoraj drożał o 1,4 proc., notując kurs 1160 dol.

Po godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->