Dziwny trend na rynkach

numer 2223 - 09.01.2019Gospodarka

GIEŁDA Niezły poniedziałek na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wtorek wyraźnie pod kreską. Europa Zachodnia w lepszej formie. Lotos we wtorek rano z kolejnym rekordem. Słabe dane napływają z niemieckiej gospodarki.Poniedziałkowa sesja na europejskich parkietach przyniosła czerwony kolor dla trzech najważniejszych indeksów: FTSE100 w Londynie, DAX we Frankfurcie nad Menem oraz CAC40 w Paryżu. Spadki nie były co prawda znaczące, lecz gdyby nie końcówka notowań, wynik byłby znacznie gorszy. Inne parkiety prezentowały się lepiej, w Mediolanie, Madrycie i Brukseli zanotowano wzrosty indeksów.

Zdecydowanie najlepiej wypadły giełdy naszego regionu. Na wartości zyskał moskiewski RTS, a w Budapeszcie BUX zwyżkował o ponad 1 proc. Nasz WIG20 zaprezentował się bardzo ładnie. Indeks czołowej dwudziestki umocnił się o ponad 2 proc., a na plusie notowania zakończyło 18 spółek. Lotos i PGNiG osiągnęły kolejne historyczne maksima. Wzrost PKN Orlen pozwolił indeksowi paliw przekroczyć 8 tys. pkt. Lepiej niż WIG20 zaprezentowały się sektor odzieżowy i górnictwo. Obroty na parkiecie wyniosły ponad 800 mln złotych, największe odnotowano dla banków i paliw, które łącznie przekroczyły 50 proc. całości.

Na zamknięciu dnia w Stanach Zjednoczonych odnotowano wzrosty na obu parkietach. Jednakże o ile DJIA zyskał 0,4 proc., o tyle na rynku Nasdaq wskaźnik Composite zamknął dzień umocnieniem o ponad 1,4 proc. Indeks spółek technologicznych co do wartości znowu jest wyżej niż londyński FTSE. Na Wall Street najwięcej, 2 proc., zyskały walory Home Depot.

W Rio de Janeiro akcje straciły nieznacznie na wartości (0,15 proc.), co po piątkowym rekordzie, gdy indeks osiągnął historyczne maksimum na poziomie 92 700 pkt, trudno uznać za niepokojący sygnał.

Wtorkowe notowania na azjatyckich parkietach to wzrost w Tokio i Sydney i przecena widoczna w Seulu i Szanghaju. W Australii indeks zyskał 0,7 proc., czemu towarzyszyły nieznacznie słabsze od oczekiwań dane z segmentu handlu zagranicznego.

Europa przed rozpoczęciem giełdowych zmagań we wtorek otrzymała dane szwajcarskie i niemieckiezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->