Kluczowe spotkanie w Pekinie

numer 2224 - 10.01.2019Gospodarka

SUROWCE Rajd na ropie nadal trwa. Kontynuacja poprawy w segmencie metali przemysłowych. Pallad z kolejnym rekordem. W tle nadzieje na porozumienie Chin i USA.

Bieżący tydzień to jak na razie kontynuacja ubiegłotygodniowego umocnienia ropy naftowej. W poniedziałek paliwo brent zyskało zaledwie 0,5 proc., jednak już dzień później wzrost przekroczył poziom 2,4 proc., a za baryłkę płacono już prawie 59 dol. W tle takiego scenariusza widoczne były przede wszystkim nadzieje na sukces w rozmowach w Pekinie. Te zostały przedłużone do środy, a pierwsze komunikaty wskazują na wyraźny przełom w relacjach Chin i USA.

O ile ropa naftowa zareagowała na wiadomości z Pekinu, o tyle trudno to powiedzieć o miedzi. Metal w poniedziałek stracił na wartości, a dzień później odrobił co prawda stratę, ale kurs 265 centów za funta na pewno nie był tym, czego oczekiwali analitycy. Słabo prezentował się cały segment metali przemysłowych, którego indeks we wtorek stracił 0,3 proc. Jednak wczorajszy poranek był już zdecydowanie lepszy. Nie tylko miedź zyskiwała na wartości, ale także cynk, ołów i nikiel umocniły swoje notowania. Indeks segmentu pokonał nawet poziom 116 pkt, co było najlepszym odczytem od początku roku.

Ropa brent tuż przed godz. 9 drożała o 1,1 proc., testując poziom 60 dol. za baryłkę. Środowy wzrost był więc już ósmym z rzędu, a tak długiej serii nie notowano ani razu w ciągu ostatnich trzech lat. Otwarcie na europejskich parkietach nie wpłynęło znacząco na cenę ropy, która po godz. 9 utrzymywała ponadprocentowe umocnienie.

Pallad nie przestaje fascynować analityków. Wczoraj przed świtem metal osiągnął kurs 1280 dol., notując kolejny historyczny rekord. Potem jedynie nieznacznie osłabł, notując i tak ponadprocentowe umocnienie. Wzrost, choć słabszy, notowała także platyna, a na minusie znajdowały się złoto i srebrozawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->