Europa znowu do góry

numer 2224 - 10.01.2019Gospodarka

GIEŁDA Europa na zielono. Paryż znowu wyraźne do przodu. Niezłe dane o bezrobociu w krajach strefy euro. Na GPW w południe do góry, choć słabiej niż na Zachodzie. Mocne CD Projekt i KGHM. Coraz większe obroty.

Wtorek to umocnienie na europejskich parkietach. Wzrosty najważniejszych indeksów przekroczyły poziom 0,5 proc., a wyjątkowo dobrze zaprezentował się parkiet w Paryżu, gdzie CAC40 zwyżkował o 1,15 proc. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie końcówka notowań, gdy nie tylko w Paryżu akcje traciły na wartości. Paradoksalnie taki obraz notowań był nieco zaskakujący, bo niemiecka gospodarka zaprezentowała słabe dane za listopad, a wskaźniki koniunktury w strefie euro także nie przedstawiały się zbyt dobrze.

A Warszawa? Tu obraz notowań był znacznie gorszy, bo WIG20 zamknął dzień spadkiem o 0,3 proc. Dla czołowej dwudziestki druga część dnia była znacznie lepsza, bo jeszcze przed południem indeks tracił ponad 1 proc. Słabo zaprezentowały się sektory energetyki i górnictwa. Duży spadek dotknął także spółki odzieżowe. Lepiej niż elita zaprezentowała się grupa średnich firm, gdzie indeks zyskał 0,4 proc., a przez chwilę znajdował się powyżej 4 tys. pkt. Obroty na rynku przekroczyły 800 mln zł.

Nowy Jork to wzrosty na obu parkietach. DJIA i Nasdaq Composite zyskały po 1,1 proc. Dla obu parkietów było to trzecie z kolei umocnienie, któremu nie przeszkodziło wieczorne orędzie Donalda Trumpa. Dobrze zaprezentowały się walory Boeinga zyskujące ponad 3,7 proc., a Apple zyskało 1,9 proc., pokonując ponownie kurs 150 dol. Spółce do rekordowego wyniku z października brakuje ponad 80 dol. A to bardzo dużo.

Wczorajsze notowania na azjatyckich parkietach to przedłużenie amerykańskiego optymizmu. Indeks w Tokio zyskał ponad 1 proc., a większy, bo prawie dwuprocentowy wzrost zanotowano w Seulu. Rosły także indeksy w Szanghaju, Hongkongu i w Sydney. Notowaniom nie towarzyszyły żadne istotne dane, a te opublikowane z Australii i Korei nie były zbyt optymistyczne.

Europa poranne zmagania rozpoczęła w jednolitym zielonym kolorzezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->