Juan coraz silniejszy

numer 2225 - 11.01.2019Gospodarka

WALUTY Środa przyniosła znaczące osłabienie dolara. Wczoraj tylko nastapiło nieznaczne odreagowanie. Chiński juan odrabia straty.

W środę RPP nie dokonała zmian w poziomie stóp. Taki scenariusz posiedzenia nie był zaskoczeniem, bo piątkowy odczyt inflacji CPI (1,1 proc. w ujęciu rocznym) znajduje się poniżej celu inflacyjnego. Także w Kanadzie nie doszło do zmian pod tym względem i stopy dla dolara kanadyjskiego wynoszą dalej 1,75 proc. To jednak nie było wydarzeniem dnia, tylko kurs euro i dolara.

Czołowa para rynku do godz. 16 poruszała się bardzo spokojnie, by potem gwałtownie zyskać na wartości. W efekcie euro po raz pierwszy od końca października kosztowało więcej niż 115 centów.

Środowe notowania to znaczące umocnienie nie tylko euro, które pod koniec dnia zyskiwało aż 0,95 proc. Mocny wzrost zanotowały także inne waluty europejskie, a jen przerwał czterosesyjny okres spadków, zyskując do dolara USA ponad 0,6 proc. Powodem tak gwałtownej zmiany była wypowiedź jednego z amerykańskich bankowców (szefa Fed z Atlanty). Raphael Bostic stwierdził, że Fed powinien być ostrożny w kwestii podwyżki stóp procentowych. Taki scenariusz na bieżący rok w pewnym sensie potwierdził także wieczorny protokół FOMC wskazujący na większą ostrożność w zakresie podnoszenia stóp procentowych.

Dwie waluty, które we środę nie doczekały się zmiany w poziomie stóp, zamknęły dzień wzrostem do dolara. Para USD/CAD straciła 0,5 proc., choć w momencie ogłoszenia decyzji przez BoC waluta kanadyjska odnotowała tradycyjne spore wahnięcie. Nasz złoty zaprezentował się bardzo dobrze, zyskując ponad 0,85 proc. i za dolara płacono mniej niż 3,725 zł. Znacznie słabiej zaprezentowały się turecka lira i rubel. Ta druga co prawda nieznacznie zyskała na wartości (mniej niż 0,2 proc.), ale waluta z Turcji straciła ponad 0,1 proc., co pokazuje jak w trudnej sytuacji jest także turecka gospodarka. Świadczy o tym wysoka inflacja PPI, która przekracza 33 proc. w ujęciu rocznym i malejące przychody z eksportuzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->