Niepewny trend na parkietach

numer 2225 - 11.01.2019Gospodarka

GIEŁDA Europa na minusie z poprawą w połowie dnia. Warszawa wypadła wyraźnie słabiej. Spore obroty na walorach PKN. CD Projekt w dalszym ciągu bardzo aktywny.Środa przyniosła widoczne umocnienie na azjatyckich parkietach związane przede wszystkim z nadziejami na porozumienie Chin i USA w kwestiach handlowych. Udany dzień miała za sobą także Europa, gdzie zdecydowana większość indeksów zyskała na wartości. Obraz notowań byłby jeszcze lepszy, gdyby nie osłabienie widoczne po godz. 15. W efekcie DAX30 czy francuski CAC40 zamknęły dzień wzrostem o 0,8 proc., a niewiele słabiej zaprezentował się nasz parkiet. WIG20 zwyżkował o 0,7 proc., zyskując wyraźnie w końcówce notowań. Bohaterem dnia był CD Projekt, który zwyżkował ponad 7 proc., a umocnienie poparte było znaczącymi ponad 70-milionowymi obrotami. Wzrost kursu korespondował z rekomendacją maklerską, której towarzyszyła jednak obniżka docelowej ceny. Wyraźny wzrost zanotowały PGNiG (kolejny rekord) i KGHM, a pod kreską zakończyła zmagania energetyka. Zielony kolor widoczny był także dla małych i średnich firm. Obroty po raz pierwszy w tym roku przekroczyły poziom miliarda złotych z ponad 30-proc. udziałem banków.

W USA także było dobrze, bo oba parkiety zanotowały wzrosty, a indeks Nasdaq Composite zbliżył się do 7 tys. pkt. Jeszcze lepiej było w Rio de Janeiro, gdzie indeks zyskał ponad 1,7 proc., notując kolejne historyczne maksimum.

Azja wczorajsze notowania zamknęła spadkami. Nikkei obniżył swoją wartość o ponad 1 proc., a mniejsze, i to zdecydowanie, spadki widoczne były w Szanghaju i Seulu. Na plusie notowania zamknęła giełda w Sydney. Na australijskim parkiecie z 200 spółek tworzących indeks ASX 115 zamknęło notowania na plusie, a indeks zyskał 0,29 proc. Notowaniom nie towarzyszyły żadne dane ekonomiczne, a informacje o rozmowach, które w środę zakończyły się w Pekinie, były sprzeczne. Mówiono o optymizmie, ale także i o braku ewidentnego przełomu.

Europa notowania rozpoczęła z czerwonym kolorem w Stambule i Moskwie. Frankfurt i Londyn traciły po 0,3 proc. Początek zmagań na GPW był równie słaby z tracącym 0,7 proc. indeksem WIG20zawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->