Słabe PMI w Europie

numer 2237 - 25.01.2019Gospodarka

GIEŁDA PKN hamulcowym rynku. Na GPW przewaga zielonego koloru. WIG20 w południe na minusie. Europa lepiej pomimo słabych PMI w Eurolandzie.

Środa to dzień o niejednolitym trendzie w Europie. Te najważniejsze parkiety nie miały specjalnych powodów do zadowolenia, zdecydowanie lepiej zaprezentowały się natomiast rynki: w Madrycie, gdzie indeks zyskał ponad 1 proc., a także w Amsterdamie i Brukseli. Najlepiej na kontynencie wypadły Moskwa i Warszawa, gdzie wzrosty indeksów były bardzo znaczące. WIG20 umocnił się o ponad 2 proc., przekraczając poziom 2.400 pkt. Bohaterem sesji był bardzo mocny CD Projekt, który ponownie zbliżył się do 200 zł, a jego wzrost poparty był ponad 200-mln obrotami.

Nie tylko elita zanotowała znaczącą poprawę, ale także II segment. Wskaźnik mWIG40 zyskał prawie 1,5 proc. Wzrosty na parkiecie (bo także małe spółki poprawiły swój odczyt) poparte były znaczącymi obrotami, które na rynku przekroczyły poziom 1,4 mld zł.

Miniony dzień w USA to symboliczny wzrost na rynku Nasdaq z mocnymi spadkami Facebooka, Qualcom i Tesli, która zniżkowała prawie 3,8 proc. Na Wall Street było zdecydowanie lepiej, bo IBM zyskał ponad 8 proc. (po publikacji wyników za IV kwartał), a United Technologies prawie 5,4 proc., co znacząco wspomogło indeks DJIA zyskujący 0,7 proc.

Czwartek na azjatyckich parkietach to poniekąd dziwna sytuacja. Indeks Nikkei stracił tylko 0,06 proc., co może dziwić przy zdecydowanie słabszych niż przed miesiącem odczytach PMI dla sektora przemysłowego. W Australii akcje zdrożały, co wiązać można z wynikami gospodarczymi. Szanghaj to odreagowanie po dwóch spadkowych sesjach. Indeks China A50 zamknął dzień wzrostem o 0,7 proc., ponownie pokonując 11 tys. pkt.

GPW przed sesją otrzymała kwartalne wyniki PKN. Te pod względem przychodów były lepsze, ale zysk netto wyraźnie spadł w ujęciu rocznym, co wiązać można, przynajmniej częściowo, z osłabieniem kursu ropy.

Europa tuż po otwarciu oczekiwała na wstępne odczyty PMI zarówno dla przemysłu, jak i usługzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się