Fed osłabił dolara

numer 2243 - 01.02.2019Gospodarka

WALUTY Stopy w USA bez zmian. Dolar w środę słaby. Wczoraj w południe z lekkim odreagowaniem. Bardzo mocny jen. Chińska waluta korzysta na dobrych PMI.

W Waszyngtonie stopy procentowe bez zmian. Taką decyzję podjął FOMC. Dolar zamknął dzień spadkiem do euro o 0,4 proc., a wyjątkowo słabo zaprezentował się w stosunku do waluty australijskiej, która zyskała prawie 1,3 proc. O godz. 20 euro było jeszcze na minusie, by w kilka minut zyskać ponad 80 pipsów i pokonać (jedynie chwilowo) kurs 1,15 dol. Zamknięcie dnia to już niższy o prawie 20 pipsów odczyt. Podobną do euro reakcję notowały funt zamykający dzień wzrostem o 0,26 proc. czy CAD, które zyskało aż 0,9 proc., notując najlepszy kurs od prawie trzech miesięcy.

Złoty także zyskał na wartości (0,64 proc.) i za dolara płacono mniej niż 3,73 zł. Komunikat z Waszyngtonu wskazywał, że kolejne podwyżki wcale nie są przesądzone i członkowie komitetu będą bardziej ostrożni w komentarzach potencjalnych decyzji Fed.

Wczoraj tuż po godz. 8 dolar wcale nie odreagował, tracąc do euro 0,2 proc. i przekraczając kurs 1,15 dol. Umocnienie notowały także jen, funt czy waluta australijska. Ta ostania jest w bieżącym tygodniu bardzo mocna, bo tylko 35 pipsów brakuje jej do kursu 0,73 dol., a wczorajsza poranna wartość to najlepszy wynik od początku grudnia. Wpływ na taki scenariusz miały zapewne dane o rosnącej w Australii inflacji (1,8 proc. w grudniu), co może oznaczać szansę na zmianę w poziomie stóp procentowych

Słabość dolara nadal wykorzystuje juan. W czwartek o poranku waluta zyskiwała aż 0,24 proc., notując piąte z rzędu umocnienie i schodząc poniżej kursu 6,7 CNY za dolara. Być może to umocnienie to także efekt lepszych danych z gospodarki, bo wskaźniki PMI zarówno dla przemysłu wypadły lepiej niż oczekiwania analitykówzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się