Czerwony czwartek

numer 2249 - 08.02.2019Gospodarka

GIEŁDA Europa w czerwonym kolorze z przyspieszeniem spadków przed południem. Na GPW równie kiepsko. WIG20 w komplecie na czerwono. W tle wyraźne spadki banków i sektora paliwowego.Środowe notowania nie przyniosły tym razem jednoznacznego obrazu. Najważniejsze parkiety Europy zanotowały umiarkowane spadki. Wzrosty widoczne były na południu kontynentu, a także w Amsterdamie i w Warszawie. WIG20 zyskał 0,2 proc. dzięki bankom, energetyce i spółkom paliwowym. Słabo zaprezentował się CD Projekt tracący ponad 4,7 proc. Indeks średnich spółek zaprezentował się lepiej, zyskując 0,6 proc. i notując piąte z rzędu umocnienie. Obroty na parkiecie wyniosły ponad 740 mln zł, czyli były wyższe niż dzień wcześniej.

Środowe notowania w USA to spadki na obu parkietach, co jednak trudno wiązać z zakończonym we wtorkowy wieczór (czasu nowojorskiego) przemówieniem Donalda Trumpa. DJIA stracił zaledwie 0,08 proc., a drugi parkiet zanotował osłabienie mniejsze niż 0,4 proc.

Czwartek na azjatyckich rynkach to wzrost w Sydney i spadek w Tokio, gdzie indeks stracił 0,5 proc., nie pokonując już po raz kolejny granicy 21 tys. pkt. Od ubiegłego piątku Nikkei jest bardzo blisko tej wartości, jednak za każdym razem nie jest wstanie jej choćby na chwilę przekroczyć. Do gry wrócił Seul, ale bilans pierwszej po przerwie sesji to symboliczny spadek indeksu KOSPI.

Europa dzień rozpoczęła z wyraźną przewagą czerwonego koloru i znacznym spadkiem we Frankfurcie, gdzie po kilku minutach DAX30 tracił ponad 0,5 proc. WIG20 także rozpoczął zmagania od czerwonego koloru i obniżki o prawie 0,5 proc. Spadek w Niemczech to zapewne efekt słabszych danych o tamtejszej produkcji przemysłowej, co niestety znalazło kontynuację w Hiszpanii, gdzie grudniowe dane okazały się równie słabe.

Po półgodzinie gry WIG20 tracił mniej, bo 0,3 proc., ale szanse na zmianę sytuacji wydawały się znikomezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się