Nic nowego na rynku

numer 2249 - 08.02.2019GospodarkaWALUTY Trudny czas NZD i AUD. Złoty znowu na minusie. Dolar mocny słabością danych gospodarczych.

W środę RPP nie dokonało zmian w poziomie stóp procentowych, co nie było dla nikogo zaskoczeniem. Złoty zamknął dzień spadkiem do dolara wynoszącym 0,5 proc., co zarazem było już czwartą z rzędu sesją spadkową. Za dolara płacono nawet 3,783 zł. Zniżkowy trend naszej waluty wpisywał się także w ogólny obraz rynku, na którym dolar dominował do euro czy funta. W środę antybohaterem zmagań były jednak waluty australijska i nowozelandzka. Obie straciły bardzo dużo do dolara amerykańskiego. W tle spadku AUD widoczne są oceny ostatniego posiedzenia RBA, wystąpienia jej szefa Philipa Lowe’a, a także obawy o przebieg rozmów USA-Chiny. Zdaniem analityków niepewność uderza w walutę australijską, której środowy spadek o ponad 1,7 proc. był czymś naprawdę zaskakującym. A o tym, że nie był to przypadek, najlepiej świadczył czwartkowy poranek, gdy tuż po godz. 8 para AUD/USD znowu traciła na wartości. Kryzys waluty nowozelandzkiej to efekt słabych danych z rynku pracy, co ogranicza szanse zmiany stóp procentowych w przyszłości.

Dolar o poranku znowu dominował choć jego przewaga nie była znacząca ani nad euro, ani nad funtem i wynosiła zaledwie 0,05 proc. Euro od środowego południa cały czas znajdowało się poniżej kursu 1,14 dol., a funt już we wtorek spadł poniżej 1,30 dol.

O ile w poniedziałek para USD

/JPY zanotowała znaczący wzrost wynoszący 0,4 proc., to wtorek i środa na zamknięciu to jedynie symboliczne zmiany. Wczoraj USD

/JPY znajdowało się blisko kursu 110 jenów.

Kiepskie dane z Niemiec nie pomogły euro, które tuż po godz. 8 zaczęło tracić na wartości, by półtorej godziny później zniżkować o 0,15 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się