Na rynkach nadal nudno

numer 2276 - 13.03.2019Gospodarka

GIEŁDA Poniedziałek z odbiciem w USA. Słabo Boeing. Europa wczoraj mocna o poranku. W południe już znacznie słabiej. WIG20 lepiej, ale w horyzontalnym trendzie przy niskiej aktywności.

WIG20 pomimo niezłego początku poniedziałek zakończył jedynie iluzorycznym wzrostem. Umocnienie o 0,05 proc. pozwoliło utrzymać widoczny praktycznie przez cały dzień odczyt powyżej 2300 pkt. Średnie i małe firmy także odnotowały na zakończenie notowań jedynie nieznaczne zmiany indeksów. Obroty nie były zbyt wysokie i wyniosły 664 mln zł. Najlepiej zaprezentowały się walory LPP drożejące o ponad 2 proc., a w grupie średnich firm znaczny, przekraczający 6 proc. spadek zanotowało Forte.

Obraz Europy był zdecydowanie lepszy z wyraźnym umocnieniem w drugiej części dnia. Tak było we Frankfurcie, Mediolanie i Paryżu, gdzie indeksy zanotowały wzrosty o ok. 0,7 proc., a odmienny scenariusz widoczny był w Londynie. FTSE zamknął dzień wzrostem o 0,37 proc., choć jeszcze przed południem indeks zyskiwał ponad 1 proc. Taki obraz w Londynie to oczywiście efekt politycznych zawirowań przed wtorkowym głosowaniem w Izbie Gmin, co przełożyło się na umocnienie brytyjskiej waluty.

Nowy Jork to silny, ponaddwuprocentowy wzrost indeksu Nasdaq i wyraźne, wynoszące 0,8 proc. umocnienie na Wall Street. Tym samym indeksy przerwały serię pięciu spadkowych sesji. Wpływ na to miały zapewne dane o lepszej, niż zakładali analitycy, styczniowej sprzedaży detalicznej. W trzydziestce indeksu DJIA zyskało aż 29 spółek, ale dużo, bo ponad 5 proc. straciły akcje Boeinga, co analitycy wiązali z niedawną katastrofą lotniczą.

Azja zakończyła notowania na plusie, co eksperci tłumaczyli szansami na porozumienie w sprawie brexitu. Indeks Nikkei 225 zyskał ponad 1,7 proc., a 215 spółek zyskało na wartościzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->