Izba Gmin znaczącym czynnikiem ryzyka

numer 2276 - 13.03.2019Gospodarka

WALUTY Funt mocny w poniedziałek. Wczoraj słabszy po danych i przed posiedzeniem Izby Gmin. Złoty na lekkim plusie. EUR/USD mocniejsze, ale bez zmiany trudnego dla Europy kierunku.

Poniedziałek to wyjątkowo silne umocnienie waluty brytyjskiej. Funt zyskał ponad 1,7 proc., pokonując przez chwilę poziom 1,329 dol. A to oznaczało już ponaddwuprocentowy wzrost w trakcie kwotowań. Tak wyraźny ruch w górę to oczywiście efekt decyzji Komisji Europejskiej, która zgodziła się na zmiany w umowie brexitowej. Euro także zamknęło dzień na plusie, zyskując jednak zdecydowanie mniej, bo 0,3 proc., i umacniając się pod koniec dnia. Złoty zyskał do dolara, ale w relacji z funtem zanotował w poniedziałek kolejne, prawie dwuletnie minimum. Za funta płacono bowiem 5,074 zł. W poniedziałek słabo spisywały się frank oraz jen, które straciły po prawie 0,2 proc. do słabego dolara. A przecież te dwie waluty często są określane jako rezerwowe aktywa na czas kłopotów gospodarczych.

Wczorajszy poranek to osłabienie funta, franka i euro. Para USD/CHF znalazła się blisko kolejnego rekordu i za dolara płacono ponad 1,011 franków. Odreagowanie po pięciu spadkowych dniach notował juan, zyskując 0,1 proc. Niewiele, ale też i poprzednie spadki trudno uznać za znaczące.

Tuż przed godz. 9 euro znalazło się nawet na plusie, a funt tracił już mniej niż 0,1 proc. Zmiany większości par walutowych były mniejsze niż 0,15 proc., co wskazywało na spory spokój. Jen tracił do dolara 0,05 proc., a analitycy zwracali uwagę, że japońska waluta w dalszym ciągu nie potrafi się wyrwać ze spadkowego trendu.

Silne otwarcie w Europie nie wpłynęło zbytnio na rynek walutowy. O godz. 9.30 podano odczyty szwedzkiej inflacjizawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się

-->