​Europa z lekkim optymizmem

numer 2278 - 15.03.2019Gospodarka

GIEŁDA Azja z przewagą czerwonego koloru. Europa w południe na plusie, ale ze słabym Frankfurtem. Londyn bez wpływu na ogólną koniunkturę. Na GPW słabe PGE i Lotos.

Środa przyniosła umocnienie na europejskich parkietach. O ile WIG20 zyskał tylko 0,2 proc., o tyle zdecydowanie lepiej zaprezentowały się parkiety na Zachodzie. W Paryżu i we Frankfurcie akcje drożały przede wszystkim w drugiej części dnia, a w Londynie, który czekał na kolejne decyzje o brexicie, końcówka notowań była już słabsza. Indeks Euro Stoxx zyskał prawie 0,6 proc., a w grupie 50 tworzących go spółek aż 40 zyskało na wartości. Notowaniom towarzyszyło niewiele danych, ale te o produkcji przemysłowej w krajach strefy euro okazały się lepsze niż prognozy analityków. Trudno jednak mówić o dobrym wyniku, bo w styczniu produkcja była niższa niż przed rokiem.

USA to także wzrosty na obu parkietach, a na Wall Street po spadkowym początku tygodnia środa przyniosła symboliczne umocnienie akcji Boeinga. Lotniczy gigant pod koniec dnia zaczął odrabiać straty, jednak wzrost ceny o 0,5 proc. to naprawdę bardzo niewiele.

W czwartek publikacja danych z Chin. Sprzedaż detaliczna w lutym wzrosła zgodnie z oczekiwaniami analityków, a produkcja przemysłowa okazała się nieco słabsza od wstępnych prognoz. Czy uderzyło to w rynki? Nikkei po publikacji zaczął tracić, by zamknąć dzień symbolicznym spadkiem. Podobnie było w Szanghaju, jednak tu finalny spadek był zdecydowanie większy i wyniósł 1,2 proc.

Europa nie dostała więc dobrego sygnału, jednak kluczem do europejskich notowań były zapewne emocje związane z przyszłością Wielkiej Brytanii. Środowa decyzja odsuwająca twardy brexit umocniła indeksy i tuż po godz. 9 większość parkietów zyskiwała na wartości, ale umocnienie nie było niestety zbyt znaczące. WIG20 po kilku minutach notował wzrost o 0,1 proc., a podobna zmiana widoczna była w Londynie i we Frankfurciezawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się