Kawa z historycznym minimum

numer 2305 - 16.04.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa na lekkim minusie. Podobnie metale szlachetne. Miedź także pod kreską. Kawa w dalszym ciągu traci na wartości.

Dla ropy naftowej ubiegły tydzień był trzecim wzrostowym z rzędu. Paliwo brent zyskało ponad 1,7 proc. Umocnieniu nie przeszkodziły rosnące w USA zapasy. Ropa nie przekroczyła jednak kursu 72 dol. pomimo kilku prób przełamania tej bariery. Piątek przyniósł poprawę notowań, jednak wczoraj tuż przed godz. 8 paliwo traciło prawie 0,3 proc.

Tyle samo traciło złoto, dla którego ubiegły tydzień nie był już tak udany. Żółty metal przez chwilę spadł poniżej 1290 dol., co analitycy wiązali z dobrym odczytem ubiegłotygodniowych danych o chińskim handlu zagranicznym, co przynajmniej chwilowo ograniczyło ucieczkę do bezpiecznych aktywów. Trudny w ocenie początek dnia miały metale przemysłowe. Nikiel nieznacznie zyskiwał na wartości, a miedź i aluminium symbolicznie traciły.

Miedź w dalszym ciągu porusza się w trendzie horyzontalnym, a to, co może zastanawiać, to brak reakcji na optymistyczne wskaźniki z Chin czy z Europy. Aluminium traciło 0,2 proc., co część analityków wiązała z informacjami z dalekiej Brazylii, gdzie norweski producent aluminium (Norsk Hydro) najprawdopodobniej wznowi produkcję, co podniesie globalną podaż.

Po godz. 8, gdy Azja wygaszała notowania, na minusie notowane były nie tylko metale przemysłowe, lecz także szlachetne, bo obok złota także pallad, platyna i srebro znajdowały się na minusie. Srebro spadło poniżej kursu 15 dol. za uncję, testując jeden z najsłabszych odczytów w tym roku. Srebro w połowie 2016 r., czyli nie tak dawno, kosztowało ponad 20 dol. Tak spory spadek zbliża notowania metalu do platyny, która ma jednak znacznie lepszy początek bieżącego roku, bo jak na razie od stycznia zdrożała ponad 11 proc. z szansą na wyrwanie się ze zniżkowego trendu.

Tuż przed godz. 9 ropa w dalszym ciągu pozostawała na minusie, tracąc już mniej, bo 0,15 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->