​Przedpołudniowa stabilizacja

numer 2305 - 16.04.2019Gospodarka

GOSPODARKA Azja z mocnym Tokio. Europa blisko poprzedniego zamknięcia. Na GPW do południa spory marazm. Lepiej w drugim segmencie.

Ubiegły tydzień trudno uznać za bardzo udany, choć warszawski parkiet zamknął go na plusie i zyskał 0,35 proc. Niewiele, ale drugi tydzień potwierdził, że kwiecień jest jak na razie udany dla rynku. Europa to już nieco gorszy wynik, bo Londyn i Frankfurt zamknęły go na lekkim minusie.

Dobrym wynikiem zakończyły się piątkowe zmagania w Nowym Jorku, gdzie DJIA zamknął dzień wzrostem o ponad 1 proc. (ponad 11 proc. zyskały akcje Walt Disney), a indeks Nasdaq Composite znowu otarł się o 8 tys. pkt.

Być może dobry koniec tygodnia w USA wpłynął na niezły początek zmagań na parkietach azjatyckich. Poniedziałek to praktycznie wzrosty na wszystkich rynkach, a mocny impuls widoczny był w Tokio i Seulu. Indeks Nikkei zyskał ponad 1,3 proc., a KOSPI z Seulu umocnił się o 0,4 proc. Szanghaj, który dzień rozpoczął bardzo dobrze, pod koniec notowań zdecydowanie osłabł i indeks SHC zamknął notowania spadkiem o 0,3 proc., co dla Europy nie było dobrym sygnałem.

Pierwsze minuty handlu to jednak lekka przewaga zielonego koloru. DAX30 umacniał się powyżej 12 tys. pkt, a nasz WIG20 zyskiwał prawie 0,1 proc., by po dwóch kwadransach znaleźć się na wynoszącym prawie 0,3 proc. minusie. Początek nie potwierdził więc wstępnych prognoz mówiących o sporych szansach na niezłe otwarcie. Zachód kontynentu przynajmniej częściowo szedł tym szlakiem co GPW, bo trzy najważniejsze indeksy zniżkowały, a istotny wzrost widoczny był tylko w Madrycie i w Mediolanie.

Na GPW słaby początek dnia miały sektory paliwowy i odzieżowy. W drugim segmencie, gdzie także indeks tracił, fatalnie tydzień zaczął Budimex. Spółka zniżkowała ponad 6 proc., co pokazuje, że ubiegłotygodniowe spadki nie były przypadkiem. Warto jednak pamiętać, że 2019 rzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
-->