​CO2 w roli głównej

numer 2307 - 18.04.2019Gospodarka

GIEŁDA Wtorek na plusie. Wczoraj w południe giełdowa elita pokazała moc. PGE ze słabnącym trendem. Kiepsko wypadł CD Projekt. Obroty zdecydowanie w górę. Europa z umiarkowanym wzrostem w południe.

Wtorek przyniósł wyraźną poprawę sytuacji na warszawskim parkiecie. Indeks WIG20 umocnił się o prawie 0,6 proc., a 14 spółek zyskało na wartości. Najwięcej PGE, umacniające się o ponad 5 proc. O tak udanym dniu zadecydowała nawet nie druga część dnia, ale ostatnia godzina. Indeks sektora, który finalnie zyskał ponad 3,3 proc., do godz. 16 był na minusie, by potem umocnić się wraz z PGE. To efekt przyznania przez ministra środowiska dodatkowych uprawnień do emisji CO2. Poza energetyką dobrze spisały się banki i sektor paliwowy notujące wzrosty po mniej więcej 1 proc. Drugi segment to także umocnienie, choć tu indeks zyskał mniej niż 0,15 proc. Wyraźnie wzrosły obroty, które przekroczyły 650 mln zł.

Europa to wzrostowy scenariusz, lecz obraz notowań na rynkach był odmienny, bo o ile DAX30 umocnił się na początku sesji, o tyle londyński FTSE zyskiwał powoli, notując co jakiś czas osłabienie.

USA to umocnienie na obu parkietach. Indeks Nasdaq Composite pokonał 8 tys. pkt (po raz pierwszy od września ub.r.). A na Wall Street DJIA umocnił się o prawie 0,5 proc., a do rekordowego odczytu brakuje już mniej niż 2 proc. Osłabienie zanotowały akcje Walta Disneya, co po wzrostach z piątku i poniedziałku raczej nie dziwi.

W środę indeks Nikkei zyskał prawie 0,3 proc., co było już piątym z rzędu umocnieniem. Na plusie zakończyły się notowania w Wellington, a Szanghaj tuż po godz. 8 notował nieznaczny spadek. Inwestorzy otrzymali znaczące dane. Bilans japońskiego handlu wykazał w marcu nadwyżkę w wysokości 5 mld dol., a chińskie PKB w I kwartale wyniosło 6,4 proc., wpisując się w oczekiwania analityków. Jednak indeks China A50 w końcowym rozrachunku stracił 0,3 proc., a drugi wskaźnik, SHC, tyle samo zyskał.

Europa na początku dnia to lekka przewaga czerwonego koloru na początku zmagań, choć ten nie był zbyt intensywnyzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama