​Ropa wciąż na plusie

numer 2307 - 18.04.2019Gospodarka

SUROWCE Ropa nie zwalnia. Segment metali przemysłowych nieco mocniejszy. Zadziwiająco słabe złoto. Węgiel poniżej 70 dolarów. Prawa do emisji CO2 trzymają wysoki kurs.

Jeszcze w poniedziałek wydawało się, że utrzymanie poziomu 72 dolarów dla ropy to trudne wyzwanie. W poniedziałek paliwo straciło bowiem 0,5 proc., a wtorkowy poranek wskazywał, że odbicie w końcówce poprzednich notowań to jedynie przypadek. Ropa jeszcze o godz. 16 była na minusie, by potem rozpocząć ruch w górę. Wtorek zamknęła umocnieniem o ponad 0,7 proc., a wczorajszy poranek przyniósł kolejny wzrost o 0,4 proc. i pokonanie po raz pierwszy od połowy listopada przez gatunek brent granicy 72 dol. Paliwu nie przeszkodziły słabsze marcowe dane o amerykańskiej produkcji przemysłowej, a kluczem do późniejszego umocnienia mogły być dane o malejących zapasach.

Zaskakuje złoto. O ile dolar porusza się dość spokojnie w relacji do euro czy walut azjatyckich, to złoto już w poniedziałek zanotowało spadek. Dzień później metal stracił ponad 1 proc., schodząc do poziomu niższego niż 1280 dol. (trzymiesięczne minimum). Środowy poranek przyniósł co prawda poprawę, ale wzrost o 0,35 proc. nie był w stanie zmienić trendu metalu, który w ciągu dwóch miesięcy stracił ponad 70 dol.

Kurs złota, a nawet palladu, traci przede wszystkim z racji optymistycznych danych z USA czy Chin i dobrego nastroju na tamtejszych parkietach. Bo to oddala perspektywę gospodarczego osłabienia. Środowy wzrost obu metali (pallad zyskał ponad 0,3 proc.) to być może przede wszystkim efekt korekcyjny. Warto jednak pamiętać, że kurs palladu, inaczej niż złota, jest powiązany przede wszystkim z wynikami przemysłu.

Dobre dane z Chin utrzymały przewagę optymizmu także po godz. 9 w środę. Jednak ropa nieznacznie straciła i gatunek brent znowu znalazł się poniżej 72 dolzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się


#DziękujeMyZaOdwagę
reklama