Jen i frank coraz mocniejsze

numer 2325 - 13.05.2019Gospodarka

WALUTY Spore straty juana. Jen i frank mocne w obawie o gospodarcze problemy. Zmienny tydzień tureckiej waluty.

Poniedziałek był bardzo trudny dla waluty chińskiej. Para USD/CNY o poranku zyskiwała ponad 0,6 proc. i za walutę amerykańską płacono prawie 6,8 juana, a to najwięcej od ponad dwóch miesięcy. Druga część dnia przyniosła pewną poprawę i juan zakończył dzień mniejszym spadkiem (0,44 proc.). W tle widoczna była deklaracja Donalda Trumpa, która jeszcze bardziej uderzyła w giełdowy parkiet w Szanghaju.

Siłę dolara odczuły także funt, lira i rosyjski rubel, dla którego spadek ceny ropy naftowej często jest problemem. Tym razem jednak było odwrotnie, bo gdy ropa traciła na wartości, rubel był silny, a po południu, gdy cena paliwa zwyżkowała, rosyjska waluta znalazła się na minusie. Słabo prezentowały się obie waluty znad Pacyfiku, które we wtorek i w środę czekały na decyzję ws. stóp procentowych.

Wyjątkowo trudny dzień był udziałem tureckiej waluty. Lira straciła do dolara prawie 2 proc. i po raz pierwszy od października za dolara płacono więcej niż 6 lir. Powodem po raz kolejny była polityka i decyzja o powtórnym głosowaniu w wyborach lokalnych w Stambule. A to niestety nie zwiększa zaufania do Turcji i jej waluty.

We wtorek powtórzyły się te obawy. Turecka waluta traciła przed godz. 11 prawie 1,3 proc., pokonując kurs 6,15 liry za dolara. Druga część dnia nie była wcale lepsza i lira zamknęła dzień spadkiem o 1,14 proc. Dla głównych europejskich walut wtorek był spokojny. Euro straciło tylko symbolicznie do dolara, a funt spadł o 0,17 proc. Zawirowania i obawy o relacje USA z Chinami wpłynęły na umocnienie jena. Waluta japońska zyskała aż 0,38 proc., notując kurs 110,2 jenów za dolara – najlepszy odczyt od ponad miesiąca. Być może jenowi pomogły dobre dane z zakresu PMI. Komisja Europejska osłabiła prognozy dla europejskich gospodarek, ale sama publikacja nie miała dużego wpływu na sytuację euro. Nasz złoty, który dostał dobry sygnał (KE podniosła nasz tegoroczny wzrost PKB), niestety zamknął dzień spadkiem o 0,2 proc. i za dolara płacono ponad 3,832 złzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się