​Znowu na minusie

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

GIEŁDA W Azji widoczne było duże osłabienie. Europa w południe także notowała spadki indeksów. WIG20 radził sobie nie najgorzej przy niskich obrotach. Słabo wypadł KGHM. Po ubiegłym tygodniu najlepiej prezentowała się JSW.

Piątek na większości parkietów przyniósł poprawę koniunktury. Ta jednak przez cały tydzień nie była zbyt udana. WIG20, podobnie jak i inne indeksy, w ubiegłym tygodniu znacząco stracił na wartości (ponad 4 proc.). Spadki w Warszawie były tak silne, że tylko dwie z dwudziestu spółek zyskały na wartości. Źle prezentowały się także średnie firmy, choć tu spadki były nieco mniejsze. W tle tak dużej globalnej przeceny widoczne były przede wszystkim polityka amerykańska i decyzja Donalda Trumpa o wprowadzeniu kolejnych ceł na chińskie towary.

Początek bieżącego tygodnia trudno uznać za udany. Spadki widoczne były na azjatyckich parkietach, gdzie na godzinę przed końcem sesji indeks Nikkei tracił ponad 0,7 proc. Dla tokijskiego indeksu to już szósta z rzędu spadkowa sesja. Czerwony kolor widoczny był także w Seulu, Szanghaju i Sydney. Wskaźnik China A50 zamknął dzień obniżką o ponad 1,7 proc. Azjatyckim notowaniom nie towarzyszyły żadne istotne dane ekonomiczne, a jedynym opublikowanym wskaźnikiem była informacja o malejących w Australii kredytach hipotecznych.

Na początku zmagań na europejskich parkietach coraz bardziej widoczna była przewaga czerwonego koloru i po kwadransie wskaźnik Euro Stoxx 50 znajdował się już na minusie. Podobnie było także na warszawskim parkiecie – WIG20 po kwadransie tracił prawie 0,2 proc. pomimo otwarcia na plusie. Pierwsze pół godziny na europejskich giełdach potwierdziło spadkowy trend. DAX30 tracił ponad 0,5 proc., schodząc poniżej poziomu 12 tys. punktów. Niewiele lepiej było w Paryżuzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się