​Polityka znowu rządzi

numer 2326 - 14.05.2019Gospodarka

SUROWCE Informacje o wyeliminowaniu Iranu z rynku ropy i wysłaniu przez USA lotniskowca na wody Zatoki Perskiej wyhamowały spadki notowań tego surowca. Metale przemysłowe i szlachetne były na minusie.

Ubiegły tydzień przyniósł nieznaczne osłabienie ropy naftowej. Perturbacje na linii Pekin–Waszyngton uderzyły tylko chwilowo w kurs paliwa, które spadło na początku ubiegłego tygodnia poniżej 69 dol. Od środy było już zdecydowanie lepiej – ropa brent każdy dzień zamykała wzrostem. W piątek paliwo kosztowało przez chwilę ponad 71 dol. W tle wyraźnego wyhamowania spadków widoczne były informacje o wyeliminowaniu Iranu z rynku ropy i wysłaniu przez USA lotniskowca na wody Zatoki Perskiej. Bieżący tydzień rozpoczął się od umocnienia ropy naftowej. Analitycy zwracają uwagę, że USA i Chiny zużywają prawie 34 proc., więc każda informacja o tych krajach w znaczący sposób wpływa na kurs paliwa.

O ile ropa naftowa pomimo perturbacji politycznych porusza się w trendzie horyzontalnym, o tyle zupełnie inaczej przedstawiają się notowania metali przemysłowych. Ubiegły tydzień przyniósł spadek indeksu o ponad 1,8 proc., a to oznacza, że metale przemysłowe tanieją już od prawie miesiąca. Indeks DJ IM spadł poniżej 118,2 pkt, a znaczący wpływ na takie notowania miało osłabienie miedzi i niklu.

W poniedziałek notowania miedzi potwierdziły, że spadki nie są przypadkowe. Metal tuż po godz. 8 tracił prawie 1 proc. Funt metalu kosztował mniej niż 275 centów i był to najniższy kurs od prawie czterech miesięcy. Wpływ Chin jest tu oczywiście bardzo istotny, a kursowi metalu nie pomagają nawet informacje o malejącej produkcji w Chile. Potwierdza to poniekąd ocena analityków technicznych, którzy wskazują na spadkowy trend w długoterminowym okresie. Czy taki kierunek się potwierdzi? Trudno to ocenić, ale zmiana w relacjach USA i Chin może wpłynąć na poprawę notowań metalu. Podobnie kiepskie sygnały jak miedź notują także nikiel i aluminium.

Tuż po godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się