​Czy sytuacja wraca do normy?

numer 2327 - 15.05.2019Gospodarka

WALUTY Juan wyraźnie spokojniejszy. Euro przed południem na niewielkim plusie. Odczyty inflacyjne z Niemiec czy Hiszpanii bez wpływu na sytuację. Jen i frank na minusie po udanym poniedziałku.Poniedziałek nie był łatwy, a jego obraz potwierdza widoczny niepokój u inwestorów. Wyraźnie, bo ponad 0,5 proc. zyskały waluty rezerwowe, czyli jen i frank. Za dolara płaciło się mniej niż 109,3 JPY, a kurs wyrażony we franku spadł do poziomu 1,006 CHF.

Dużo do słabszego dolara straciła waluta australijska, a także funt. Kolejna przecena dotknęła walutę nowozelandzką, która straciła 0,42 proc. i znalazła się na poziomie tegorocznego minimum. Złoty także nie wypadł dobrze, bo zniżkował do dolara o 0,25 proc., choć jeszcze przed godz. 16 znajdował się na plusie. Bardzo trudny dzień miały za sobą waluty turecka i chińska, które straciły odpowiednio 0,93 proc. i 0,85 proc. Tu jednak wpływ na notowania miała przede wszystkim polityka i trudne relacje obu krajów ze Stanami Zjednoczonymi.

W opinii analityków czynnikiem podstawowym dla rynku walutowego była i być może nadal jest wysoka niepewność co do obrazu światowej gospodarki, której wyznacznikiem jest sytuacja w zakresie światowego handlu.

Wtorek przyniósł pewną zmianę sytuacji i tuż po godz. 8 dolar odrobił część strat do jena. Euro, dolar australijski czy waluta kanadyjska zyskiwały do dolara amerykańskiego. Para USD/CNY traciła tylko symbolicznie pomimo medialnych doniesień o wsparciu kursu waluty przez chińskie fundusze kontrolowane przez państwo.

O godz. 8 podano dane inflacyjne dla niemieckiej gospodarki. CPI za kwiecień wpisało się w oczekiwania analityków i wyniosło 2 proc. Reakcja euro nie była znacząca, ale waluta nieznacznie osłabła, choć utrzymała dodatni odczyt w stosunku do dolara z kursem 1,1235 dol. Także godz. 9 i publikacja analogicznych danych z Hiszpanii nie wpłynęły na rynek. Gorzej, i to wyraźnie niż euro, prezentował się funt, za którego płacono 1,2937 USD. Sporą zmianę notowała natomiast waluta turecka. Lira, choć traciła do dolara ponad 0,15 proc., to tuż po godz. 8 notowała spadek przekraczający 0,7 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się