​Bez wyraźnej zmiany

numer 2328 - 16.05.2019Gospodarka

SUROWCE Notowania ropy były na minusie. Dla miedzi wtorek był jedynie symbolicznym ruchem w górę. Złoto kosztowało blisko 1300 dol.

Wtorek przyniósł znaczące umocnienie ropy naftowej. Paliwo zyskało ponad 1,4 proc., a jeszcze przed godz. 20 kosztowało ponad 71,5 dol., tracąc ponad 30 centów w końcówce dnia. Taki obraz dnia to pewnego rodzaju mieszanka niepokojących informacji o USA i Chinach, a także obaw o rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie. Pierwsza informacja hamuje kurs ropy, a druga, czyli atak na saudyjskie statki handlowe i napięcie między USA a Iranem, wpłynęła na umocnienie kursu paliwa. Wieczorem opublikowano dane o amerykańskich zapasach. Tym razem analitycy nie trafili z kierunkiem, bo eksperci wskazywali na ich spadek, a finalnie zapasy w USA znacznie, bo o 8 mln baryłek, wzrosły. I być może ten czynnik zadecydował, że w środowy poranek ropa brent była na minusie. Spadek o 0,3 proc. to niewiele, jednak kurs paliwa spadł poniżej 71 dol.

Dla miedzi wtorek był jedynie symbolicznym ruchem w górę. Metal zyskał 0,2 proc., co w żaden sposób nie zniwelowało poniedziałkowego spadku, gdy metal stracił prawie 2 proc. w odpowiedzi nie tylko na amerykańskie cła, lecz także zapowiedziane kroki odwetowe Chin na amerykańskie towary o wartości 60 mld dol. Poniedziałek był trudny także dla niklu, a indeks sektora spadł do wartości 116,2 pkt. Zdecydowanie lepiej prezentowało się aluminium, które wczoraj o poranku zyskiwało 0,2 proc., notując piąty z rzędu wzrost. Wtorkowa, przynajmniej częściowa poprawa, przyniosła umocnienie na rynku, którego indeks DJ IM znowu znalazł się powyżej 118 pkt.

Obrazem utrzymującej się niepewności na rynkach są notowania złota. Metal w poniedziałek zyskał ponad 1 proc., przekraczając poziom 1300 dol. za uncję. Wtorkowy spadek o 0,4 proc. obniżył kurs poniżej okrągłej granicy, ale i tak złoto jest najdroższe od ponad miesiąca.

Po godzzawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się