​Gospodarka w górę, giełda bez przełomu

numer 2328 - 16.05.2019Gospodarka

GIEŁDA Na giełdach w Azji dominowały wzrosty. Europa znajdowała się pod kreską. Notowania w Warszawie wypadły znacznie lepiej. W elicie słabe były Pekao i PZU, mocne LPP i CCC.

Wtorek to niestety w dalszym ciągu trudny czas dla warszawskiego parkietu. WIG20 stracił ponad 0,4 proc., co oznacza, że w ciągu ostatnich 10 notowań indeks aż dziewięć razy notował spadek, a wtorkowy odczyt to najsłabszy wynik od listopada. Europa przedstawiała zdecydowanie lepszy obraz, bo większość (o ile nie wszystkie) indeksów zyskała na wartości, a umocnienie w Paryżu, Londynie czy Mediolanie przekroczyło poziom 1 proc. Także DAX30 zyskał bardzo mocno, bo ponad 0,9 proc. Notowaniom nie towarzyszyły jakieś zaskakujące dane ekonomiczne, a indeksy zyskiwały od początku dnia. Istotnym wsparciem był początek w USA, gdzie oba rynki zyskały na wartości. Jednak wzrosty na parkietach w Nowym Jorku nie zniwelowały nawet w połowie spadków z poniedziałku.

W środę nastąpiło długo oczekiwane odbicie na azjatyckich parkietach. Indeks w Tokio zyskał ponad 0,5 proc., a SHC z Szanghaju na godzinę przed zamknięciem giełdy zyskiwał ponad 1,8 proc. i podobnym wynikiem zamknął notowania. Wzrosty odnotowały także parkiety w Sydney i Seulu, co było niezłym prognostykiem na europejskie otwarcie.

Co ciekawe, dane z Chin na temat sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej okazały się słabsze niż oczekiwania analityków. Brak znaczącego wpływu na notowania może jednak świadczyć, że środowy ruch w górę to jedynie chwilowe odreagowanie i opublikowane słabsze wskaźniki gospodarcze w kolejnych dniach mogą mieć spore znaczenie.

Europa przed godz. 9 otrzymała dane o niemieckim PKB. W I kwartale wzrósł on o 0,6 proc., czyli słabiej niż oczekiwali analitycy. O godz. 9 na kontynencie przeważał zielony kolor. Wzrosty nie były jednak zbyt silne, a jedyne znaczące umocnienie notował nasz WIG20 zyskujący po kwadransie prawie 0,5 proczawartość zablokowana

Autor: Rafał Grodowski


Pozostało 50% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się